HIV hastalarında prolidase, paraxonase, oksidatif status (tas, tos) enzimlerinin incelenmesi
Investigation of prolidase, paraxonase, oxidativestatus (tas, tos) enzymes in HIV patients
  1. Tez No: 494703
  2. Yazar: AZİZE SEZİN ŞEYHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARSEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: HIV/AIDS hastalarında Total Antioksidan Kapasite, Total Oksidatif Stres, Paraoksanaz, Prolidaz, Arilesteraz ve lipit profili çalışılarak kontrol grubu ile hasta grubu arasında fark olup olmadığının ortaya konulması amaçlandı. YÖNTEM: Bu çalışmaya polikliniğimizde HIV/AIDS tanısı konulan 25 tedavi almamış hasta ile ve 25 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalardan ve kontrol grubundan paraoksonaz, arilesteraz, prolidaz, , oksidatif stres indexi, lipit profili, trigliserit, total kolesterol, high dansity lipoprotein, low dansity lipoprotein çalışıldı. Total Antioksidan Kapasite, Total Oksidatif Stres düzeyleri Erel ve ark. yöntemine uygun olarak ölçüldü. OSI değeri aşağıdaki formüle göre hesaplandı. OSI = [(Trolox denklem / L ìmol TAS) (TOS, ìmol H2O2 Eq / L) /]. Paraoksonaz ve arilesteraz aktivitesi ölçümü için ticari Run Sed marka kit, prolidaz enzim aktivite ölçümü için Rel Assay marka kit kullanıldı. Lipit profili Abbotte aeroset otoanalizör cihazında rutin biyokimya kitleri kullanılarak yapıldı. İstatistikler IBM SPSS 23 programıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Total Antioxidant Capacity, Total Oxidative Stress, Paraoxanase, Prolidase, Arylesterase and lipid profiles were studied in HIV / AIDS patients and it was aimed to determine whether there is any difference between the control group and the patient group. METHODS: This study included 25 untreated patients with HIV / AIDS diagnosis in our outpatient clinic and 25 healthy volunteers. Paraoxonase, arylesterase, prolidase, oxidative stress index, lipid profile, triglyceride, total cholesterol, high dansity lipoprotein and low dansity lipoprotein were studied in the patients and control groups. Total Antioxidant Capacity, Total Oxidative Stress Levels Erel et al. was measured in accordance with the method. The OSI value was calculated according to the following formula. OSI = [(Trolox denklem / L total TAS) (TOS, whole H2O2 Eq / L) /]. The commercial Run Sed brand kit for the measurement of paraoxonase and arylesterase activity and the Rel Assay brand kit for prolidase enzyme activity were used. Lipid profile was performed using routine biochemical kits on Abbotte aeroset autoanalyzer. Statistics were made with IBM SPSS 23 program.