HIV+ hastalarında frontal işlevlerin nöropsikolojik değerlendirilmesi
Neuropsychological evaluation of frontal functions in HIV + patients
- Tez No: 667491
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALPARSLAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde HIV hastalarında frontal bölge alanının nöropsikolojik testler aracılığıyla detaylı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. HIV ile enfekte hastalarda, HIV enfeksiyonun neden olduğu bilişsel değişiklikleri değerlendirmek için nöropsikolojik test bataryası; WCST, Stroop Testi, İz Sürme Testi, Sayı Menzili Testi, Saat Çizme Testi, Boston Adlandırma Testi, Küp Desen Testi, California Testi ve Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştımaya HIV tanısı almış 18 yaş ve üzeri yaş aralığında olan, 43 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Hastaların son 6 ay içerisinde çekilmiş EEG ve MR sonuçları incelenmiş ve lezyonlu hastalar, aynı zamanda ağır depresyon belirlenmiş hastalar çalışma dışında tutulmuştur. Araştırmaya eğitim durumu, ilkin CD4+ T lenfosit hücre sayısı, hastalık süresi gibi kriterler de dahil olmuştur. CD4+ gruplarının, nöropsikolojik test puanları, eğitim seviyeleri ve depresyon puanları üzerindeki ilişkisine bakılarak, CD4+ gruplarının Hamilton test puanlarına ve California alttesti puanlarına göre analiz sonuçları, istatistik açıdan anlamlı olmuştur. Hastalık süresinin test puanları üzerinde anlamlı bir korelyatif ilişkisi bulunmadı. Hamilton testinin nöropsikolojik test puanlarına göre de korelyasyon analizi anlamlı bulunmamıştır. Aynı zamanda CD4+ gruplarında eğitim durumlarına göre istatistik açıdan anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate the frontal region area in HIV patients in detail through neuropsychological tests. Neuropsychological test battery to assess cognitive changes caused by HIV infection in HIV-infected patients; WCST, Stroop Test, Trail Making Test, Digit Span Test, Clock Drawing Test, Boston Naming Test, Cube Design Test, California Test and Hamilton Depression Rating Scale were applied. 43 volunteer patients diagnosed with HIV, aged between 18 and over, were included in the study. EEG and MRI results of the patients taken in the last 6 months were examined, and patients with lesions and patients with severe depression were excluded from the study. The study included criteria such as educational status, initial CD4 + T lymphocyte cell count, and duration of illness. When the relationship between the CD4 + groups on neuropsychological test scores, education levels and depression scores was examined, the analysis results of the CD4 + groups according to Hamilton test scores and California subtest scores were found to be statistically significant. There was no significant relationship between the duration of illness and test scores. Correlation analysis was not found significant according to the neuropsychological test scores of the Hamilton test. At the same time, no statistically significant difference was found between CD4 + groups according to education levels.