01.01.2016 – 31.12.2016 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk acil polikliniğine başvuran intoksikasyon olgularının prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of intoxication cases attending to the pediatric emergency department of Harran University Faculty of medicine between 01.01.2016 - 31.12.2016
  1. Tez No: 494702
  2. Yazar: ÖZLEM DİŞLİ KAZANASMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde zehirlenmeler ve buna bağlı ölüm oranlarının yüksek olması, çocukluk çağı zehirlenmelerini, hızla çözülmesi gereken önemli bir sağlık sorunu haline getirmektedir. Zehirlenme nedenleri ülkeden ülkeye, aynı ülke içinde bölgeden bölgeye yıllar içinde değişebilmektedir. Benzer şekilde zehirlenme etkenleri yaşa, cinsiyete, eğitim düzeyine, kültüre ve mevsimlere göre değişmektedir. Bu çalışmada çocuklardaki zehirlenme vakalarının ailevi, sosyokültürel ve ekonomik özelliklerinin incelenmesi, çocuklarda zehirlenmelerin meydana gelişini kolaylaştırabilecek olan faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Acil Servisi'ne 1 Ocak-31 Aralık 2016 tarihleri arasında zehirlenme şüphesiyle getirilen yaşları 1 ay-17 yaş arasında değişen 121 hasta dahil edildi. Bulgular: Zehirlenme olgularının en sık 1-6 yaşları arasında (%59.5) görüldüğü tespit edildi. Zehirlenme olgularının %85.1'inin kaza sonucu, %14.9'nun ise intihar sonucu ortaya çıktığı gözlendi. İntihar olgularının ortalama yaşı 15.22±3.54 yıl idi. Cinsiyetler arasında fark bulunmadı. İntihar amaçlı olguların kardeş sayısı kazara etkene maruz kalanlardan anlamlı olarak yüksekti. Zehirlenme etkenlerinin sıralamasında ev temizlik ürünleri ilk sırada, ilaçlar ise ikinci sırada idi. Sonuçlar: Zehirlenme olgularında mortalite oranları bölgelere göre değişmekle birlikte önceki yıllara göre azalmıştır. Zehirlenme etkenlerinde ev temizlik ürünlerinin ilk sırada olduğu düşünüldüğünde kilit kapak koruma sisteminin kazara etkene maruz kalmaların engellenmesinde etkili olabileceği düşünülmüştür. Zehirli hayvanlara maruziyet incelendiğinde, en sık olarak 16 (%13.2) olguda akrep sokması olgularının varlığı görülmüştür. Bölgemizde zehirli akrep türleri yaygın olarak bulunduğu için bu sonucun gözlenmesine yol açmış olabilir. Anahtar Kelime: Çocukluk çağı, zehirlenmeler, akrep sokması.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the high rate of death due to childhood poisoning in developing countries such as Turkey, poisoning in childhood, has quickly become a major health problem to be solved. Causes of poisonings country may change over they ears from country to country, from region to region with in the same country. Similarly, the toxicity factors vary according to age, gender, level of education, culture, and the seasons. The aim of this study was to identify familial, economic, social and cultural characteristics of intoxications and investigate the factors that may cause these intoxications. Material and Methods: This retrospective study included 121 patients aged between 1 month and 17 years of age who were admitted to the Harran University Medical Faculty Practice and Research Hospital, Children's Health and Diseases Pediatric Emergency Service between January 1 and December 31, 2016. Findings: Intoxication cases were seen mostly between 1 and 6 years of age (59.5%). Accidental intoxications were 85.1% of all of the intoxication cases. The mean age of suicide cases was 15.22 ± 3.54 and there was no difference in terms of sex. Brother number of suicide cases were significantly higher than exposed to accidental factors. The most frequent cause of intoxications were home cleaning products and drugs were found to be the second most frequent cause. Results: In cases of poisoning mortality rates have changed according to the regions but decreased compared to previous years. It is thought that when the house cleaning products are thought to be the first place in poisoning factors, the locklid protection system may be effective in preventing accidental exposure. When exposure to toxic animals was examined 16 (13.2%) cases of scorpion insertion were seen. Since poisonous scorpion species are common in our region, we are confronted as a common cause of intoxications. Scorpion stings are often seen in domestic environments and in summer. Keyword: Childhood, poisonings, scorpion stings.