Hepatit b ve hepatit virüsleriyle karşılaşmış olan böbrek nakilli hastaların klinik seyrinin izlenmesi
Monitoring the clinical course of renal transplant patients with hepatitis b and hepatitis c viruses
  1. Tez No: 494724
  2. Yazar: GÜLÜMSER ORAL TARAKTAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SİNANGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada Hepatit B ve Hepatit C virüsleriyle karşılaşmış ve böbrek nakli yapılmış hastaların böbrek fonksiyon testlerinin, karaciğer enzimlerinin ve kan değerlerinin Hepatit B ve Hepatit C virüsleriyle karşılaşmamış böbrek nakli olmuş hastalarla karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İstanbul Bilim Üniversitesi Şişli Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında 2008-2016 yılları arasında böbrek nakli yapılmış 872 hasta dosyası retrospektif olarak taranıp hepatit B ve hepatit C virüslerinin hasta ve greft sağ kalımına etkileri incelenmiştir. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hastaların HBV(+) grubundakilerin %86,7'si, HCV(+) grubundakilerin tamamı ve kontrol grubundakilerin %97'si için greft tipinin canlı olduğu belirlendi. Hastalık nedenleri içinde; hipertansiyon HBV(+) hastalarda HCV(+) hastalara, kontrol grubu ise hem HBV(+)hem de HCV(+) hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Hastaların en son kotrol BUN değerine bakıldığında, HCV(+) grubu kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. Hastaların 5.yıldaki AST değerine bakıldığında, HCV(+) grubun kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. Hastaların taburcu oldukları an ki ürik asit değerine bakıldığında, HBV(+) grubunun ortalama HCV(+) grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuçlar: Bulgularımız böbrek transplantasyonu hastalarında hepatit B ve hepatit C virüs enfeksiyonun böbrek fonksiyonları üzerinde etkisi olmadığı gibi nakil sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar üzerindede etkisi yoktur. Dolayısıyla Hepatit B ve hepatit C virüs enfeksiyonunun hasta sağ kalımına ve greft sağ kalımına etkisi olmadığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the renal function tests of renal transplantation patients with hepatitis B and hepatitis C viruses and liver enzymes and blood donors in patients with renal transplantation who were not exposed to Hepatitis B and Hepatitis C viruses. Materials and Methods: The study was carried out retrospectively in 872 patient files of renal transplantation performed between 2008 and 2016 at Istanbul Bilim University Sisli Florence Nightingale Hospital General Surgery Department. The effects of hepatitis B and hepatitis C virus on patient and graft survival were investigated. Findings: The patients included in the study were 86.7% of the HBV (+) group, all of the HCV (+) group and 97% of the control group were alive. In hypertension, HBV (+) HCV (+) is significantly higher in the experimental group. In addition, the control group was significantly higher than HBV (+) and HCV (+). When the BUN value of the patients was examined, the HCV (+) group had the highest other groups. HCV (+) group was significantly higher than control group. When the AST value of the patients at 5th year was examined, it was seen that the HCV (+) group had the highest other groups. HCV (+) group was significantly higher than control group. When the current uric acid value of the patients were discharged, it was seen that the HBV (+) group had the highest other groups. HBV (+) group was significantly higher than the mean HCV (+) group. Conclusions: Our findings showed that hepatitis B and hepatitis C virus infection did not affect survival and graft survival in patients with renal transplantation.