Hemşirelerin zaman yönetimi konusundaki başarı düzeylerinin değerlendirilmesi
The assessment of nurses' level of achievement in time management
- Tez No: 494723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
1. ÖZET Hemşirelerin Zaman Yönetimi Konusundaki Başarı Düzeylerinin Değerlendirilmesi Öğrencinin Adı: Gülhan YILMAZ Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Gamze TEMİZ Anabilim Dalı: Hemşirelik Zaman Yönetimi; ihtiyaçları belirlemek, hedef ve amaçları oluşturmak, öncelikli konuları tespit etmek için kullanılan, planlama ve organize etme süreci olarak tanımlanmaktadır. Sağlık bakım sisteminin önemli ekip üyelerinden biri olan hemşirelerin zaman yönetimini kullanması, hasta bakım ve tedavisinin aksamadan devamlılığını sağladığı gibi bakıma ayrılan sürenin her anının verimli bir şekilde planlamasına olanak vermektedir. Hemşirelerin klinik alanlanda zaman yönetimi ile ilgili bilgi birikiminin ve farkındalıklarının arttırılmasıyla hasta bakım kalitesinin en üst düzeyde olması hedeflenmektedir. Amaç: Bu araştırma hemşirelerin zaman yönetimi konusundaki başarı düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma hastanede çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 151 hemşire ile yürütüldü. Veriler kurum izni ve etik kurul onayı alınarak anket formu ile toplandı. Anketler SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Assessment of Nurses' Level of Achievement in Time Management Student's Name: Gülhan YILMAZ Consultant: Gamze TEMİZ Asist. Prof. Department: Nursing Time management is defined as the planning and organization process to determine needs, to establish goals and objectives and to identify priority issues. The use of time management by nurses, one of the important team members of the health care system, ensures continuity of patient care and treatment, and allows the efficient planning of the time dedicated to the patient care, to its fullest extent. The highest level of quality in patient care is aimed by increasing the knowledge and awareness about time management in the clinical field of nurses. Objective: This study was planned to evaluate the level of achievement of nurses in terms of time management. Materials and Methods: The study was conducted with 151 nurses working in the hospital and agreeing to participate in the research. With the institution permit and approval of the ethics committee, the data were collected through questionnaire. The results of the questionnaires were analyzed using the SPSS 22.0 program.