Sarıkamış ormanları Paederinae ve Xantholinini (Coleoptera:Staphylinidae) türleri üzerinde faunistik ve taksonomik araştırmalar
Taxonomic and faunistic studies on the species of Paederinae and Xantholinini (Coleoptera:Staphylinidae) in Sarikamis forest
  1. Tez No: 494739
  2. Yazar: ÇAĞATAY ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN AYDIN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Doğu Anadolu Bölgesinin Kars ili Sarıkamış ilçesi sınırlarında bulunan Sarıkamış Ormanları'nın Paederinae altfamilyası ve Xantholinini tribüsüne bağlı türler Mayıs 2016 - Temmuz 2017 tarihleri arasında araştırılmıştır. Araştırma sonucunda 14 cinse bağlı 20 tür tespit edilmiştir. Lathrobium fulvipenne (Gravenhorst, 1806), Paederus littoralis (Gravenhorst, 1802) ve Xantholinus audrasi (Coiffait, 1956) dışındaki 17 türün tamamı Sarıkamış ilçesi için yeni kayıt olmasının yanında Astenus bulgaricus Coiffait, 1971 Astenus gracilis (Paykull, 1789) Astenus lyonessius (Joy, 1908 Astenus procerus (Gravenhorst, 1806) Pseudomedon dido (Saulcy, 1865) Lathrobium longulum (Koch, 1937) Leptacinus formicetorum (Märkel, 1841) ve Leptacinus nigerrimus (Coiffait, 1971) türleri Doğu Anadolu Bölgesi için, Achenium humile (Nicolai, 1822), Paederus littoralis (Gravenhorst, 1802), Paederus fuscipes (Curtis, 1826) Pseudomedon obsoletus (Nordmann, 1837) Sunius khnzoriani (Coiffait, 1970) Rugilus similis (Erichson, 1839) ve Gyrohypnus angustatus (Stephens, 1833) türleri ise Kars ili için ilk kez kaydedilmiştir. Endemik olan Tetartopeus korgei (Assing, 2014) türü ise ilk deskripsiyonundan beri ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, species belonging to the Paederinae subfamily and Xantholinini tribe of Sarıkamış Forests in the Sarıkamış district of Kars province of Eastern Anatolia were investigated between May 2016 and July 2017. As a result of the research, 20 species belong to 14 genus were identified. Except for the Lathrobium fulvipenne (Gravenhorst, 1806), Paederus littoralis (Gravenhorst, 1802) ve Xantholinus audrasi (Coiffait, 1956), 17 of all species are new records for Sarıkamış District. Besides the species Astenus bulgaricus (Coiffait, 1971) Astenus gracilis (Paykull, 1789) Astenus lyonessius (Joy, 1908 Astenus procerus (Gravenhorst, 1806) Pseudomedon dido (Saulcy, 1865) Lathrobium longulum (Koch, 1937) Leptacinus formicetorum (Märkel, 1841) and Leptacinus nigerrimus (Coiffait, 1971) for Eastern Anatolian Region, the species Achenium humile (Nicolai, 1822), Paederus littoralis (Gravenhorst, 1802), Paederus fuscipes (Curtis, 1826) Pseudomedon obsoletus (Nordmann, 1837) Sunius khnzoriani (Coiffait, 1970) Rugilus similis (Erichson, 1839) ve Gyrohypnus angustatus (Stephens, 1833) for Kars province are first record. The endemic species of Tetartopeus korgei (Assing, 2014) has been recorded for the first time since its first description.