Sarıkamış ham perlit agregasının taşıyıcı hafif beton üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of Sarıkamış raw perlite aggregate to produce this type of structural lightweight concrete
- Tez No: 155660
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Kars ili Sarıkamış ilçesi Balabandaş yöresi hafif agregasımn (perlit) hafif beton üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Üretilen bu betonların basınç dayanımları, birim ağırlıkları ve ısı iletkenlikleri araştırılmış ve % 100 normal agrega kullanılarak üretilen betonun aym özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma, beş asıl bölüm ve kaynaklar listesinden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın önemi ve amacı verilmektedir. İkinci bölüm daha önce yapılmış çalışmaları kapsamaktadır. Üçüncü bölüm ise, materyal ve metot kısmını oluşturmaktadır. Materyal kısmında, çalışmada kullanılan malzemelerin özellikleri verilmektedir. Metot kısmı ise, agrega, karışım oranları ve üretilen hafif betonlar üzerinde yapılan deneyleri kapsamaktadır. Dördüncü bölüm ise, deneyler sonucu elde edilen bulgular ve bu bulguların tartışılmasına ayrılmaktadır. Çalışmanın bütününden çıkartılabilecek sonuçlar ve öneriler beşinci bölümde özetlenmekte ve bu son bölümü kaynaklar listesi izlemektedir. Bu araştırmada, kullanılan yöre agregasımn beton üretiminde kullanılabileceği gösterilmiştir. Ancak, üretilen betonun basınç dayanımı, birim ağırlığı ve ısı iletkenliği değerleri geleneksel agregayla üretilen betondan daha düşük olduğu görülmüştür. Anahtar kelimeler : Hafif beton, ısı iletkenliği, birim ağırlık, perlit, basınç mukavemeti,
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of lightweight aggregate ( perlite ) from Sarıkamış region of Kars province in the production of lightweight concrete has been investigated. The unit weights and thermal conductivities of the concrete have been investigated and compared with the same of concrete produced by using 100% normal agregates. This study consist of five main and reference chapter. In the first chapter, the aim and the importance of the study were given. The second chapter consists of previous studies. The third chapter consist of material and method. Properties of materials and equipments used in this study were explained in material part. Experiments applied to the aggregates and method were explained in the method part. The forth chapter was parted for results and discussion. The general conclusion obtained from the study together with the recommendations were summarized in the fifth chapter. Following the fifth chapter, a list of the references was given. In this study, it is observed that the regional aggregate may be used for concrete production. But the regional aggregate concrete's compression strength, unit weight and thermal conductivitiy values were lower than normal aggregates concrete. 2004, 58 pages Keywords : Lightweight concrete, thermal conductivitiy, unit weight, perlite, compressive strength