CBÜ Muradiye Yerleşkesi hibrit sistem varyasyonları: Durum çalışması
CBU Muradiye Campus hybrid system variations: Case study
- Tez No: 494742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Artan enerji ihtiyaçlarına alternatif olarak sunulan temiz, sonsuz enerji kaynağı olarak bilinen yenilenebilir enerjinin önemi her geçen gün artmaktadır. Son zamanlarda yapılan büyük yatırımlar sınırlı kaynak olan petrol, doğalgaz üzerine değil yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerji santralleri ve rüzgâr santralleri üzerine yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekli olması için geliştirilen hibrit enerji sistemleri, bu yatırımlardan pay almaktadır. Bu tez çalışmasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kampüse ait elektrik ihtiyacını karşılamak için rüzgâr ve güneş enerjilerinden oluşan hibrit sistem varyasyonları tasarlanmış ve varyasyonların maliyet analizi yapılmıştır. Yapılan hesaplamalarda kullanılan rüzgâr hızı ve güneş ışınımı verileri seçilen lokasyona aittir. Elektrik ihtiyacına ilişkin bilgi için Manisa Celal Bayar Üniversitesi yerleşkesindeki elektrik fatura bilgileri alınmıştır. Sonuç olarak, farklı kurulu güç ve maliyetlerle toplam 18 adet hibrit sistem varyasyonları tasarlanmıştır. Bu varyasyonlar karşılaştırılmış ve optimum varyasyon önerilmiştir. Optimum varyasyon önerisi yapılırken varyasyonların faydalı ömürleri ve ürettikleri enerji miktarı dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energy known as clean, endless energy source and became available as an alternative for growing energy needs is increasing day by day. Big investments in recent times are put into renewable energy sources like solar and wind power plants rather than limited sources like oil and gas. Hybrid energy systems which are improving to perpetuate renewable energy resources get a share of these investments. In this thesis, hybrid system variations which consist of wind and solar energy were designed and cost analysis of the variations was made to meet the electricity demand of Manisa Celal Bayar University Muradiye Campus. The wind speed and solar radiation data used in calculations are belonging to the selected location. For electricity need information, utility bill of Manisa Celal Bayar University Muradiye Campus was received. As a result, a total of 18 hybrid system variations with different installed power and cost were designed. These variations were compared and optimum variation was suggested. When the optimum variation was proposed, the useful lives of the variations and the amount of energy that they produce were considered.