Çalışma parametrelerinin tek hücreli PEM yakıt pili performansına etkilerinin had metodu ile üç boyutlu incelenmesi
Three-dimensional investigation of effect of working parameters on single PEM fuel cell performance by CFD method
- Tez No: 494750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, PEM yakıt pilleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve temel yakıt pili denklemleri açıklanmıştır. Simülasyon çalışmaları kapsamında, izotermal olmayan, üç boyutlu, yatışkın durumda, iki fazlı ve tek kanallı PEM yakıt pili modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen modele ait HAD simülasyonları, Ansys Fluent yazılımı kullanılarak sonlu hacimler yöntemi ile çözdürülmüştür. Geliştirilen model, enerji, momentum, kütlenin korunumu, elektrokimyasal reaksiyonlar ve su taşınım olaylarını incelemiştir. Parametrik analizler optimum hücre çalışma koşullarının belirlenmesi için gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık, basınç, anot ve katot bağıl nemlilikleri ve stokiyometrik oranlar gibi parametreler, değişen hücre gerilimlerine göre incelenmiştir. Elde edilen verilere göre her bir parametre için polarizasyon ve güç yoğunluğu eğrileri oluşturulmuştur. Elde edilen karşılaştırmalı veriler ile optimum hücre çalışma koşulları belirlenmiştir. Modelleme sonuçları deneysel çalışmalar ile doğrulanarak oluşturulan modelin geçerliliği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, general information about the fuel cell is given and the basic fuel cell equations are explained. In the context of simulation studies, a two-phase, three-dimensional and single-channel fuel cell model has been developed in non-isothermal and steady state situation. CFD simulations of the developed model were solved by the finite volume method using Ansys Fluent software. The developed model examines energy, momentum, mass conservation, electrochemical reactions and water transport phenomenon. Parametric analyses performed in this study were carried out to determine optimal cell operating conditions. Parameters such as temperature, pressure, anode and cathode relative humidity and stoichiometric ratios were investigated according to varying cell voltages. A polarisation and power density curves were generated for each parameter according to the obtained data. Optimal cell operating conditions were determined with the obtained comparative data. The validity of the generated model is confirmed by verifying model results with experimental studies.