Üretimde verimlilik artışı sağlamaya yönelik gaz transferi gerektirmeyen döner tip otomatik valf sökme takma makinası tasarımı
Design study of an automatic valf disassembly machine in depressurisation process for improving production efficiency
- Tez No: 494793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaptığımız çalışma sonrasında; tekli gaz aktarmasız otomatik vana sökme takma makinasının verimsiz çalışmasından kaynaklanan yüksek maliyetin azaltılması ve de vanası arızalı tüplerin kaçak kontrol havuzundan makinanın bulunduğu yere kadar elle taşınması, vana değiştirilmesi işleminden sonra tekrar kaçak kontrol havuzuna veya konveyör bandına taşınmasından dolayı oluşan işçilik maliyetlerinin azaltılması hedeflenmektedir. Şu an sektörde el yordamıyla vana sökme takma yöntemi de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntem, tüplerin arızalı vanalarının tüplerin gazı aktarıldıktan sonra manuel olarak özel yapılmış anahtar yardımıyla el yordamı ile değiştirilmesi işlemidir. Bu yöntem sektörde vana sökme takma işleminin yapıldığı en yüksek maliyetli işlemdir. Amacımız gaz aktarma ve taşıma işlemi yapılmadan kaçak kontrol havuzu bağlantılı Döner Tip Otomatik Gaz Aktarmasız Vana Sökme Takma Makinesi tasarımını gerçekleştirerek verimliliği artırmak ve işlemlerin maliyetini düşürmektir. Yapılacak olan bu makine sadece 12 kg'lık. şişman tüplerde kullanılmaktadır. Tüp hesapları günlük 120 adet arızalı tüp üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reduce the expenditure of the inefficient performance of automatic mono non-switched gas fitting and removal machine and also to reduce the labour costs of manually taking the tubes whose valves are faulty from the leakage control pool to the place where the machine is and retaking it to the leakage control pool or to the conveyor band after the replacement of the valve. At present, the method of fitting and removing valves by the rule of thumb is commonly applied in the sector. This method is replacing the valves of faulty tubes after manual removing of their gases by using a special designed key through the rule of thumb. This method has the highest cost for the process of fitting and removing valves. The aim of this study is to increase the efficiency and reducing the cost of the processes by manufacturing the leakage control pool connected Roller Type Automatic Non-switched Gas Fitting and Removal Machine without gas transference and conveyance. This target machine is only used with 12 kilogram fat tubes. All the calculations have been worked out for daily 120 faulty tubes.