Sığır ve piliç etinden üretilen salamların bazı özellikleri üzerine modifiye patates nişastasının etkisi
The effect of modified potato starches on certain properties of salami which produced from beef and chicken meat
  1. Tez No: 494837
  2. Yazar: MALIYANMU SAIMAITI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GENÇCELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, modifiye patates nişastasının kırmızı et ve tavuk etlerinden üretilen salamların bazı özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, kırmızı et ve tavuk etlerinden 4 grup salam üretilmiş: (1) Kontrol SK (sığır eti+normal patates nişastası), (2) uygulama SM (sığır eti+modifiye patates nişastası), (3) kontrol PK (piliç eti+normal patates nişastası), (4) uygulama PM (piliç eti+modifiye patates nişastası) grubu salam örnekleri hazırlanmış ve vakum ambalajlanarak 4ºC'deki buzdolabı koşullarnda 60 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Muhafaza süresinin belirli günlerinde (1, 15, 30 ve 60) salam örneklerinin pH, ambalaja sızıntı miktarı, su aktivitesi (aw), konjuge dien sayısı, TBARS sayısı, ve serbest yağ asitliği analizleri yapılmıştır. Salam gruplarının pH değerleri depolamaya bağlı olarak artış göstermiş ve en yüksek pH değeri kontrol grubu salamlarda saptanmıştır. Kontrol grubu salamların ambalaja sızıntı miktarı modifiye nişasta ilave edilen örneklere göre daha yüksek bulunmuştur (p0.01) olmamıştır. Salamların TBARS değerleri muhafaza süresince artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study determined the effects of modified potato starch on some characteristics of salami which produced from beef and chicken meat. For this purpose, 4 groups of salami were produced from beef and chicken meat: (1) Control group SK ( beef + normal potato starch), (2) SM ( beef + modified potato starch), (3) control group PK (chicken meat + normal potato starch), (4) PM (chicken meat + modified potato starch) group were prepared and stored for 60 days under refrigerator conditions of 4ºC. During certain days of storage, were performed the salami samples's pH value, amount of leakage to the package, water activity (aw), conjugated dienes, TBARS values, free fatty acid analysis. The pH values of the salami groups increased with storage and the highest pH value was found in the control group salamies.