Bazı yerli ve melez evcil kaz populasyonlarında genetik çeşitliliğin mikrosatellit markörler yardımıyla belirlenmesi
Genetic diversity in some native and crossbreed domestic goose populations by microsatellite markers
  1. Tez No: 494866
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizin çeşitli bölgelerinde kaz yetiştiriciliği yüzyıllardır geleneksel olarak yapılmaktadır. Bu çalışmada Beyaz, Alaca, Saf Yerli kaz genotipleri ile Embden x Çin melez genotipine ait evcil kaz populasyonlarının genetik çeşitlilik durumlarının mikrosatellit markörler yardımıyla belirlenmesi amaçlanmıştır. Yozgat ilinde yetiştiriciliği yapılan 4 farklı populasyondan seçilen toplam 110 kazdan DNA izolasyonu amacıyla kan örneği alınmıştır. Populasyonların genetik çeşitlilik durumu; Ans02, Ans25, Ans17, Aal1b, Aph19b ve TTUCG5 mikrosatellit lokuslarında incelenmiş, bu lokusların polimorfizm bilgi içeriği (PIC) değerleri sırasıyla; 0.919, 0.925, 0.917, 0.907, 0.879 ve 0.904 olarak bulunmuştur. En çok allel Ans25 (28), en az allel ise Aph19b (14) mikrosatellit lokusunda tespit edilmiştir. Beyaz, Alaca, Saf Yerli ve Embden x Çin melez populasyonlarında ortalama allel sayıları sırasıyla 37.0, 40.3, 41.8 ve 38.5 olarak bulunmuştur. Elde edilen ilk bulgular çalışılan populasyonların zengin bir allelik çeşitliliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Goose breeding is a tradition in various regions of Turkey for centuries. In this study, it was aimed to evaluate genetic diversity of white, multicolored and autochthonous domestic goose populations with Embden x Chinese crossbreed population by microsatellite markers. Blood samples were collected for isolation of DNA from 110 animals, selected from 4 different populations in Yozgat province. Genetic diversity of populations was examined in Ans02, Ans25, Ans17, Aal1b, Aph19b and TTUCG5 microsatellite loci. The polymorphism information content (PIC) values of these loci were; 0.919, 0.925, 0.917, 0.907, 0.879 and 0.904, respectively. The largest number of alleles were found in Ans25 (28), and the least number of alleles were found in the Aph19b (14) microsatellite loci. The mean number of alleles in white, multicolored, autochthonous, Embden x Chinese crossbreed populations were 37.0, 40.3, 41.8 and 38.5 respectively. The first findings showed that rich allelic variations were detected in the populations.