Dibek tabiatı koruma alanı (Kumluca/Antalya) florası
The flora of Dibek natura reserve area (Kumluca/Antalya )
  1. Tez No: 494882
  2. Yazar: AYŞEN ÖZÇANDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CANDAN AYKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Dibek Tabiatı Koruma Alanı (Kumluca/Antalya) florasını kapsamaktadır. Dibek TKA, Antalya ili Kumluca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Araştırma alanından Mart 2015-Ağustos 2017 tarihleri arasında 709 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitki örnekleri üzerinde yapılan morfolojik değerlendirmeler sonucunda, 54 familya, 213 cins ve 431 tür (439 takson) tespit edilmiştir. 54 familyadan 2'si Pteridophyta (Eğreltiler) divisiosuna, 52'i ise Magnoliophyta (Tohumlu Bitkiler) divisiosuna aittir. Teşhis edilen 439 taksondan ise 2'si takson Pteridophyta divisiosuna, 437'i ise Magnoliophyta divisiosuna aittir. Magnoliophyta divisiosuna dahil olan Pinophytina (Açık Tohumlular) alt divisiosu 5 takson; Magnoliophytina (Kapalı Tohumlular) alt divisiosu 434 takson içermektedir. Magnoliophytina alt divisiosundan 378 takson Magnoliopsida (İki çenekliler/Dikotiller) sınıfı, 56 takson ise Liliopsida (Tek çenekliler/Monokotiller) sınıfına dahildir. En fazla takson ihtiva eden familyalar sırasıyla Fabaceae (46), Asteraceae (41), Lamiaceae (38), Brassicaceae (35), Caryophyllaceae (33), Boraginaceae (19), Asparagaceae (16), Ranunculaceae (13), Rosaceae (13) ve Poaceae (12)'dir. Silene (16), Minuartia (8), Ornithogalum (8), Trifolium (8), Campanula (7), Geranium (7), Salvia (7), Ranunculus (7), Astragalus (6) ve Arabis (6) sırasıyla en çok sayıda takson içeren cinslerdir. Alandaki endemik takson sayısı 75 (%17,08) olarak tespit edilmiştir. Toplam taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şu şekildedir: 153 (%34.85) takson Akdeniz elementi, 30 (%6.83) takson İran-Turan elementi, 11 (%2.50) takson Avrupa-Sibirya elementi, 3 (%0.85) takson ise Karadeniz elementidir. 242 (%55.12) takson ise çok bölgelidir veya fitocoğrafik bölgesi bilinmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study contains the flora of Dibek Natura Reserve Area. Dibek Natura Reserve Area is located in Kumluca, Antalya. A total of 709 plant samples were collected in this area between March 2015 and August 2017. 215 genera and 431 species belonging to 54 different plant families among these samples were identified with the present study. Of the 54 families, 2 belong to the Pteridophyta division and the remaining 52 belong to the Magnoliophyta division. Two of the 441 taxa belong to the Pteridophyta division and the remaining 439 belong to the Magnoliophyta division. The Pinophytina (Gymnosperms) sub-division, which belongs to the division Magnoliophyta, contains 5 taxa while the Magnoliophytina (Angiosperms) sub-division contains 436 taxa. 380 taxa in the Magnoliophytina sub-division belong to the Magnoliopsida (dicotyledons) class and 56 taxa to the Liliopsida (Monocots) class. Families that contain the most taxa, in decreasing order, are Fabaceae (46), Asteraceae (41), Lamiaceae (38), Brassicaceae (35), Caryophyllaceae (33), Boraginaceae (19), Asparagaceae (16), Ranunculaceae (13), Rosaceae (13) and Poaceae (12). The genera that contain the most taxa, in decreasing order, are Silene (16), Minuartia (8), Ornithogalum (8), Trifolium (8), Campanula (7), Geranium (7), Salvia (7), Ranunculus (7), Astragalus (6) and Arabis (6). The number of endemic taxa in the area is 75 (17,08%). The identified taxa are distributed into the phytogeographic regions as follows: 153 (34.85%) Mediterranean, 30 (6.83%) Irano-Turanian and 11 (2.50%) Euro-Siberian, 3 (0.85%) Euxine. The phytogeographic regions of the remaining 242 (55.12%) taxa were either unknown or multi-regional.