Kıbrıs çayı yaban hayatı geliştirme sahası (Kaş/Antalya) florası
The flora of Kibris river wildlife development area (Kas/Antalya)
  1. Tez No: 494883
  2. Yazar: DÜRİYE FENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CANDAN AYKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada Kıbrıs Çayı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda (Kaş/ Antalya) yayılış gösteren bitki taksonları belirlenmiştir. Kıbrıs Çayı YHGS, Antalya ili Kaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Araştırma alanından Haziran 2015-Eylül 2017 tarihleri arasında 1500'e yakın bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 73 familyaya ait 276 cins ve 515 bitki türü (538 takson) tespit edilmiştir. 73 familyadan 4'ü Pteridophyta (Eğreltiler) divisiosuna, 69'u ise Magnoliophyta (Tohumlu Bitkiler) divisiosuna aittir. Teşhis edilen 538 taksondan 4 takson Pteridophyta divisiosu, 534 takson Magnoliophyta divisiosu içinde yer almaktadır. Magnoliophyta divisiosuna dahil olan Pinophytina (Açık Tohumlular) alt divisiosu 5 takson; Magnoliophytina (Kapalı Tohumlular) alt divisiosu 528 takson içermektedir. Magnoliophytina alt divisiosundan 466 takson Magnoliopsida (İki çenekliler/Dikotiller) sınıfı, 63 takson ise Liliopsida (Tek çenekliler/Monokotiller) sınıfına dahildir. En fazla sayıda takson ihtiva eden familyalar sırasıyla Fabaceae (68), Asteraceae (57), Lamiaceae (45), Brassicaceae (38), Caryophyllaceae (29), Apiaceae (23), Poaceae (23), Rosaceae (17), Boraginaceae (16) ve Plantaginaceae (13)'dir. En fazla sayıda takson ihtiva eden cinsler ise sırasıyla Silene (13), Alyssum (9), Hypericum (9), Trifolium (9), Astragalus (8), Medicago (8), Veronica (8), Vicia (8), Galium (7) ve Lathyrus (7) olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda alanda yayılış gösterdiği belirlenen endemik takson sayısı 59 (% 10.96)'dur. Değerlendirilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şu şekildedir: 197 (% 36.62) takson Akdeniz elementi, 25 (% 4.64) takson İran-Turan elementi, 12 (% 2.23) takson Avrupa-Sibirya elementidir. 304 (% 56.5) takson ise çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. Araştırma alanında takson sayısı bakımından en çok sayıda takson içeren familya Fabaceae (68 takson), cins ise Silene (13 takson) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of Kıbrıs River Wildlife Development Area (Kaş/ Antalya) was investigated. Kıbrıs River is located in Kaş, Antalya. Aproximately 1500 plant samples were collected in this region between June 2015 and September 2017. As a result of the study, among this plant samples 276 genera and 515 species belonging to 73 different families were identified. Number of total species and subspecies taxa was found to be 538. 4 of the 73 families belong to the Pteridophyta division. The remaining 69 families belong to the Magnoliophyta division. 4 of the 538 analyzed taxa belong to the Pteridophyta division and the remaining 534 belong to the Magnoliophyta division. The Pinophytina (Gymnosperms) sub-division which belongs to the division Magnoliophyta contains 5 taxa while the Magnoliophytina (Angiosperms) sub-division contains 528 taxa. 466 taxa from the Magnoliophytina sub-division belong to the Magnoliopsida (dicotyledons/dicotyle's) class and 63 taxa to the Liliopsida (Monocots/monocots) class. Families that contain the most taxa, in decreasing order, are Fabaceae (68), Asteraceae (57), Lamiaceae (45), Brassicaceae (38), Caryophyllaceae (29), Apiaceae (23), Poaceae (22), Rosaceae (17), Boraginaceae (16) and Plantaginaceae (13). Genera that contain the most taxa, in decreasing order, are Silene (13), Alyssum (9), Hypericum (9), Trifolium (9), Astragalus (8), Medicago (8), Veronica (8), Vicia (8), Galium (7) and Lathyrus (7). The number of endemic taxa in the region is 59 (10.96%). The identified taxa are distributed into the phytogeographic regions as follows: 197 (36.62%) Mediterranean, 25 (4.64%) Irano-Turanian and 12 (2.23%) Euro-Siberian. The phytogeographic regions of the remaining 304 (56.5%) taxa were either unknown or multi-regional. The Fabaceae (68 taxa) was the largest family and the Silene (13 taxa) was the biggest genus in the region studied.