Tatlısu ıstakozunda (Astacus leptodactylus) yanık leke hastalığı etkeni Fusarium avenaceum'un PCR yöntemi ile teşhisi
Identification of burn spot disease agent Fusarium avenaceum by PCR in narrow-clawed crayfish Astacus leptodactylus
  1. Tez No: 494884
  2. Yazar: BÜŞRA ARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Genetics, Microbiology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Türkiye sularında dağılım gösteren tatlısu ıstakozunda (Astacus leptodactylus) yanık leke hastalığına yol açan Fusarium avenaceum mantar etkeninin izole edilmesi ve moleküler teşhisi amaçlanmıştır. Pek çok kabuklu hayvan ve tatlısu ıstakozlarında bu hastalığa neden olan Fusarium avenaceum mantar türünün Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi ile moleküler düzeyde tespiti amaçlanmıştır. Bayramşah, Karaidemir (Tekirdağ) ve Keban (Elazığ) baraj göllerinden yakalanan tatlısu ıstakozları dokularından örnek alınmış ve PDA besiyerlerine ekimi yapılmıştır. Üretilen mantar izolatlarından DNA izolasyonu yapılmış ve mantar türlerinin moleküler olarak tanımlanmasında yaygın olarak kullanılan ITS bölgesi FAF1 (5'-AACATACCTTAATGTTGCCTCGG-3') ve FAR (5'-ATCCCCAACACCAAACCCGAG–3') primerleri kullanılarak PCR işlemi ile çoğaltılmıştır. Çoğaltılan bölgelerde dizi analizleri yapılarak elde edilen diziler GenBank'ta blast edilerek üretilen izolatların kesin teşhisi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile Türkiye sularında dağılım gösteren bazı Astacus leptodactylus popülasyonlarında yanık leke hastalığına neden olan ve ikincil hastalık olarak belirtilen Fusarium avenaceum'un moleküler düzeyde teşhisi yapılarak hastalık etkeni tür düzeyinde tanımlanmış ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, isolation of Fusarium avenaceum which is the causative agent of burn spot disease was aimed. We also aimed molecular identification of the fungi species, Fusarium avenaceum which causes burn spot disease in most of crustacean species by polymerase chain reaction (PCR) method. Tissue samples were taken from crayfish specimens which were caugth Bayramşah, Karaidemir and Keban dam lakes inoculated to PDA medium for cultivation. Total DNAs were extracted from fungi isolates and 310 bp fragment from ITS regions which is commonly amplified for identification of fungi were amplified by PCR using FAF1 (5'-AACATACCTTAATGTTGCCTCGG-3') and FAR (5'-ATCCCCAACACCAAACCCGAG–3') primers. PCR products were sequenced and obtained sequances from ITS regions subjected to BLAST analysis in GenBank to validate idintifications. With this study, Fusarium avenaceum associated with burn spot disease was identified and confirmed from some of crayfish populations indigenous to Turkey.