Elektrokimyasal yöntemle krom kaplanmış tabanca parçalarının NATO test performanslarının incelenmesi
Investigation of NATO test performance of chromium plated pistol parts with electrochemical method
  1. Tez No: 494958
  2. Yazar: YUSUF NESİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada elektrokimyasal yöntem ile tabancanın balistik öneme sahip olan namlu ve ateşleme iğnesi parçalarına sert krom kaplanmıştır. Kaplama değişkenleri üzerinde değişiklikler yapılarak daha kaliteli kaplama elde edilmiş ve servis ömrü daha uzun silahlar geliştirilmesine yardımcı olacak çalışmalar yapılmıştır. Tabancanın namlu ve ateşleme iğnesi parçalarına sert krom kaplandıktan sonra tabanca NATO test standartlarına göre test edilmiştir. Yapılan testlerde kaplama öncesine göre tabancanın balistik performansında büyük oranda artış olduğu gösterilmiştir. Tabanca namlusunun ve ateşleme iğnesinin sert krom kaplandıktan sonra silahın servis ömrüne olan katkısının büyük oranda arttığı gösterilmiştir. Namlusuna ve ateşleme iğnesine sert krom kapladıktan sonra tabancaların tutukluk oranlarının azaldığı, hedef hassasiyetlerinin arttığı, ömürlerinin uzadığı, namlu çıkış hızlarının arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical hard chromium plated to the barrel and firing pin parts of the pistol which have ballistically importance. Coating variables were modified to provide better quality coatings and work to help develop pistols with longer service life. After hard chrome coating to the barrel and firing pin of the pis- tol, it has been tested according to the NATO test specifications. It has been shown that in the tests performed, the ballistic performance of the gun is greatly increased compared to the coating before. After hard chromium plated to the barrel and firing pin of the pistol, it has been shown that malfunction rate of the pistol decreased, ac- curacy increased, service life increased and muzzle velocity increased.