Vinilimidazol ligantlı bazı metal metakrilatların sentezi, karakterizasyonu ve polimerlerinin metal iyon baskılama özellikleri
Synthesis and characterization of some metal-methacrylate with 1-vinilimidazole ligand and metal ion imprinting properties of their polymers
- Tez No: 494959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, farklı metaller, metakrilik asit (maaH) ve 1-vinilimidazol (vim) ligantları kullanılarak [Mn(maa)2(vim)2H2O]•H2O (1), [Co(maa)2(vim)2H2O]•H2O (2), [Zn(maa)2(vim)] (3), [Cd(maa)2(vim)2H2O]•H2O (4) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin yapıları, manyetik duyarlık ölçümleri, UV-VIS, IR spektroskopi ve X-ışını tek kristal teknikleriyle aydınlatıldı. Termik davranışları TG, DTG ve DTA teknikleriyle incelendi. [Cd(maa)2(vim)2H2O]•H2O kompleksi polimerleştirilerek metal iyon baskılama özellikleri araştırıldı. Komplekslerin oda sıcaklığında manyetik duyarlılıkları ölçülerek spin manyetik momentleri hesaplandı. Mn(II) ve Co(II) komplekslerin paramanyetik olduğu Cd(II) ve Zn(II) komplekslerinin ise diyamanyetik oldukları gözlendi. Metakrilat ligantlarının koordinasyon davranışları COO- titreşimlerindeki frekans değişimleri ile belirlendi. Termik analiz verilerinden, su içeren koordinasyon bileşiklerinin ilk bozunma basamağında su ve 1-vinilimidazol ligantlarının ayrıldığı, ilerleyen basamaklarda metakrilat ligantlarının bozunarak metal veya metaloksitlerin kaldığı tespit edildi. 1 ve 3 numaralı komplekslerde metakrilat ligantlarının dianyonik halde çift dişli olarak, 2 ve 4 numaralı komplekste ise tek dişli olarak metale koordine olduğu, vim ligantının ise halka azot atomu üzerinden metale koordine olduğu gözlenmiştir. Merkez atomun koordinasyon geometrisinin [Mn(maa)2(vim)2H2O]̣̣•H2O (1) ve [Cd(maa)2(vim)2H2O]•H2O (4) komplekslerinde bozulmuş beşgen çift piramit olduğu, [Co(maa)2(vim)2H2O]•H2O (2) kompleksinin yapısının bozulmuş üçgen çift piramit olduğu, [Zn(maa)2(vim)] (3) kompleksinin yapısının bozulmuş tetrahedral olduğu tespit edildi. Cd(II) baskılanmış polimer (Cd(II)-IIP), polimerlerinin metal adsorpsiyonuna pH etkisi incelendiğinde en yüksek adsorpsiyonun Cd(II) için pH: 5,5-6 aralığında olduğu gözlendi. Polimerin adsorpsiyon kapasitesinin 38,08 mg/g olduğu, seçicilik davranışının baskılanan metalde daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, [Mn(maa)2(vim)2H2O]•H2O (1), [Co(maa)2(vim)2H2O]•H2O (2), [Zn(maa)2(vim)] (3), [Cd(maa)2(vim)2H2O]•H2O (4), complexes were synthesized by using different metals, methacrylic acid (maaH) and 1-vinylimidazole (vim) ligands. These complexes were characterized by magnetic susceptibility measurements, UV-VIS, IR spectroscopy and X-Ray single crystal technique. Thermal behaviours of the complexes were determined by TG, DTG and DTA techniques. Metal ion imprinting properties of polymerized [Cd(maa)2(vim)2H2O]•H2O complex was investigated. At room temperature spin only magnetic moments were calculated from the magnetic susceptibility measurement of complexes. Mn(II) and Co(II) complexes were found to be paramagnetic whereas Cd(II) and Zn(II) complexes were diamagnetic. The frequency changes in COO- vibrations of the methacrylate ligands were used to explain their coordination behaviour. Thermal analysis datas show that complexes lose aqua ligands and 1-vinylimidazole in the first stage of decomposition and in the following stages methacrylate ligands decompose to metaloxides or metal of the complexes. In 1 and 3 complexes, the methacrylate acted as dianionic bidentate ligand bonded to the metals and in 2 and 4 complexes monodentate ligand bonded to the metals, vim ligand bonded to the metals via its ring nitrogen atoms. Coordination geometry of central atoms in the [Mn(maa)2(vim)2H2O]•H2O (1) ve [Cd(maa)2(vim)2H2O]•H2O (4) complexes were distorted pentagonal bipyramit, [Co(maa)2(vim)2H2O]•H2O (2) complexes were distorted trigonal bipyramid and [Zn(maa)2(vim)] (3) complexes were distorted tetrahedral. When the pH value for the metal adsorption of Cd (II) -Polymer (Cd (II) -IIP) was examined, it was observed that the maximum adsorption was in the range of pH: 5.5-6 for Cd (II). It was found that the adsorption capacity of polymer was 38.08 mg/g, and the selectivity behavior was higher in the imprinted metal.