Klik kimyası ve halka açılması polimerizasyonu yöntemleri ile poli(ɛ-kaprolakton-ko-etilen glikol) yıldız tip amfifilik kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of poly(ɛ-caprolactone-co-ethylene glycol) star-type amphiphilic copolymers by click chemistry and ring-opening polymerization methods
  1. Tez No: 494960
  2. Yazar: ALİ KILIÇLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, poli(ɛ-kaprolakton-ko-etilen glikol) AAB yıldız tip amfifilik kopolimerlerin sentezi propargil son uçlu polietilen glikol (propargil PEG) ve azit son uçlu poli(ɛ-kaprolakton) (PCL-N3) kullanılarak ''klik'' kimyası yöntemiyle gerçekleştirildi. Bu amaçla propargil PEG'ler, farklı molekül ağırlıklarına sahip PEG'ler (3000 Da, 2000 Da, 1500 Da ve 1000 Da) ile propargil klorürün reaksiyonuyla elde edildi. Klor son uçlu poli(ɛ-kaprolakton) (PCL-Cl), 3-klor-1,2-propandiol ile ɛ-kaprolaktonun halka açılması polimerizasyonunu vasıtasıyla sentezlendi. PCL-N3, PCL-Cl ile sodyum azidin (NaN3) tepkimesinden elde edildi. En son aşamada ise propargil PEG ve PCL-N3 kullanılarak yıldız tip amfifilik kopolimerlerin sentezi gerçekleştirildi. Elde edilen ürünler nükleer magnetik rezonans spektroskopisi, fourier-transform infrared spektroskopisi, jel geçirgenlik kromotografisi, termogravimetrik analiz ve elementel analiz teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Ek olarak amfifilik kopolimerlerin hidrofilik karakterleri, polimer filmler üzerine damlatılan su damlalarının yüzey temas açıları tayin edilerek belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of poly(ԑ-caprolactone-co-ethylene glycol) AAB star-type amphiphilic copolymers were carried out by use of a“click”chemistry reaction to block propargyl polyethylene glycol (propargyl-PEG) to terminally azide poly(ԑ-caprolactone) (PCL-N3). For this purpose, propargyl-PEG was synthesized by the reaction of PEGs (3000 Da, 2000 Da, 1500 Da, and 1000 Da) and propargyl chloride. Terminally chloride poly(ԑ-caprolactone) (PCL-Cl) was carried out by means of ring-opening polymerization (ROP) of ԑ-caprolactone (CL) and 3-chloro-1,2-propanediol. Synthesis of PCL-N3 was obtained by the chemical interaction of PCL-Cl and sodium azide. By reacting propargyl-PEG and PCL-N3, the star-type amphiphilic copolymers were obtained. The characterization of products was accomplished by using multiple instruments including 1H-nuclear magnetic resonance, Fourier-transform infrared spectroscopy, gel-permeation chromatography, thermogravimetric analysis, and elemental analysis techniques. The hydrophilic character of the copolymers was also explored by contact angels of the water drops on the polymer films.