Mezo gözenekli silika nanopartikül sentezi, glyphosate türevi herbisitlerin bu materyaller üzerine adsorpsiyonunun incelenmesi
Synthesis of mesoporous nano particule, investigation of adsorbtion of glyphosate derivative herbicides on this materials
- Tez No: 494961
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞENGÜL OKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, sol-jel yöntemi ile mezogözenekli silika nanopartiküller (MSN)'den MCM-41 ve SBA-15 sentezlendi. Sentezlenen mezogözenekli silika nanomateryaller, organik bir amin bileşiği (3-aminopropil trietoksisilan (APTES)) ile modifiye edildi. BET (N2 adsorbsiyon-desorbsiyon) analizi, FTIR ve TGA ile yapıları aydınlatıldı. Glyphosate (Glifosat) türevi herbisitlerden Glifosat izopropilamin (Glyp-IPA)'in yalın ve APTES ile modifiye edilmiş MCM-41 ve SBA-15 üzerine adsorpsiyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a kind of mesoporous silica nano particules (MSNs), MCM-41 and SBA-15 were synthesized by sol-gel method. Synthesized mesoporous silica nano materials (MCM-41 and SBA-15) were modified with an organic amine compound (3-aminopropyl triethoxysilane (APTES)). Their structure were identified by BET (N2 adsorption-desorption) analysis, FTIR ve TGA. Then, the adsorption of a Glyphosate derived herbicide Glyphosate IPA Isopropylamine (Glyp-IPA) on bare and modified MCM-41 and SBA-15 was investigated.