Dermatocarpon miniatum (L.) W. Mann (Verrucariaceae) ve Xanthoparmelia conspersa (Ehrh. Ex Ach.) (Hale) (Parmeliaceae) likenlerinin antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antioxidant properties of Dermatocarpon miniatum (L.) W. Mann (Verrucariaceae) and Xanthoparmelia conspersa (Ehrh. Ex Ach.) (Hale) (Parmeliaceae) lichens
  1. Tez No: 494968
  2. Yazar: ZEYNEP KARAAHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KINALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dermatocarpon miniatum ve Xanthoparmelia conspersa likenlerinden elde edilen etanol ve aseton ekstraktlarının disk difüzyon yöntemi ve Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) yöntemleri ile antimikrobiyal aktiviteleri incelendi. Ayrıca, DPPH radikali süpürme aktivitesi, ABTS radikali süpürme aktivitesi, metal şelatlama aktivitesi, toplam antioksidan kapasitesi, toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinin belirlenmesi yöntemleri kullanılarak liken ekstraktlarının antioksidan aktiviteleri de değerlendirildi. Kullanılan tüm ekstraktlar Escherichia coli ve Salmonella enterica dışındaki diğer tüm bakterilere değişik oranlarda antimikrobiyal etki gösterdi. Çalışılan liken türlerinin antimikrobiyal etkinlikleri kıyaslandığında X. conspersa likeninin D. miniatum likenine oranla daha aktif olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışılan liken ekstraktlarının DPPH radikali süpürme aktivitesi X. conspersa etanol ekstraktı>D. miniatum aseton ekstraktı>D. miniatum etanol ekstraktı>X. conspersa aseton şeklinde artmaktadır. Çalışılan liken ekstraktları oldukça zayıf metal şelatlama aktivitesi göstermiştir. Çalışmalar sonucunda her iki liken türünün de antimikrobiyal ve antioksidan aktivite sergilediği görüldüğünden bu iki likenin de alternatif bir antimikrobiyal ve antioksidan kaynağı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial activities of ethanol and acetone extracts of Dermatocarpon miniatum and Xanthoparmelia conspersa lichens were investigated by disc diffusion and Minimum Inhibitory Concentration (MIC) methods. Antioxidant activities of the extracts were evaluated by using DPPH radical scavenging activity, ABTS radical scavenging activity, metal chelating activity, total antioxidant capacity, total phenolic conent and total fla antimicrobial effect against all bacteria except for Escherichia coli and Salmonella enterica. When compared antimicrobial efficiency of the tested lichens, it is concluded X. conspersa lichen is more active than D. miniatum lichen. DPPH radical scavenging activity of the extracts are increased in the following order: X. conspersa ethanol extract>D. miniatum acetone extract>D. miniatum ethanol extract>X. conspersa acetone extract. Studied lichen extracts showed relatively weak metal chelating activity. It is concluded that D. miniatum and X. conspersa lichen extracts can be alternative antimicrobial l snd antioxidant agents because they exhibit antimicrobial and antioxidant activities.