Genetiği değiştirilmiş mısırın bazı büyüme ve verim parametrelerinin araştırılması
Investigation of some growth and yield parameters of genetically modified corn
  1. Tez No: 494974
  2. Yazar: OKSAL MACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Genetik, Biology, Botany, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, genetiği değiştirilmiş MON810 mısır hatlarındaki genetik modifikasyonun çimlenme ve erken fide dönemlerinde olan muhtemel etkilerini belirlemek için; çimlenme döneminde mikro nükleus oluşumu, çimlenme başarısı ve morfolojik özellikler ile erken fide döneminde stoma sayıları, fide morfolojileri, pigment içerikleri, malondialdehit ve prolin içerikleri incelenmiştir. Sonuç olarak genetik müdahale verimi etkileyebilecek gözle görülür değişikliklere yol açmamıştır. Bununla birlikte stres göstergesi ve koruyucu olarak çalışan prolin ile antosiyanin seviyeleri GD mısırın erken fide evresinde artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine possible effects of genetic modifications in genetically modified MON810 maize line on germination and early seedling the periods, micronucleus formation and morphological characteristics during germination, germination success, and stomata number, morphology of seedling, pigment content, malondialdehyde and proline contents during early seedling stage were examined. Consequently genetic modification did not lead to noticable changes which may affect the yield. However, anthocyanin and proline, which are known as indicator and protector against various stresses, increased in the early seedling stage of GM corn.