Jet schemes of non-isolated hypersurface singularities
İzole olmayan hiperyüzey tekilliklerinin jet şemaları
- Tez No: 495024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Biz bu tezde, C^3'de yasayan izole olmayan bazı hiperyüzey tekilliklerinin ve onların normalleşmesi halinde görünen C^4'de yaşayan bazı izole yüzey tekilliklerinin jet şemalarını inşa ettik. Dikkate aldığımız tekillikler, rasyonel üclü tekillikler olarak adlandırılır. Onlar dokuz türlüdür. Biz bu çalışmada E60, E70 ve E07 olarak adlandırılan, onların üç tanesinin jet şeması yapısına odaklandık. Onların jet gra fiklerini ve torik gömülü çözümlerini inşa ettik. Çalışma izole olmayan hiperyüzeylerle ve ne tek terimli ne de determinantal varyete olmayan yüzeylerle ilgili olduğu için, literatürde varolan sonuçlardan farklıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we construct the jet schemes of some non-isolated hypersurface singularities in C^3 and some isolated surface singularities in C^4 which appear as the normalisation of our non-isolated singularity. We want to determine the jet scheme structure in these. The singularities we consider are called rational triple singularities. They are of 9 types. In this work, we focus on the jet scheme structure of three of them, called E60, E70 and E07. We construct their jet graphs and toric embedded resolution. The study di ers from the existing results in the literature as it is about the case of non-isolated hypersurfaces and surface which is not monomial neither determinantal variety.