Unilateral üst üriner sistem obstrüksiyonlarinin değerlendirilmesinde renal renkli doppler ultrasonografi parametrelerinin yeri
The role of renal colour doppler ultrasonographic parameters in evaluating unilateral upper urinary system obstructions(UUUO)
- Tez No: 192402
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER AYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Unilateral Üst Üriner Sistem Obstrüksiyonlarinin DeğerlendirilmesindeRenal Renkli Doppler Ultrasonografi Parametrelerinin YeriAmaç: Diüretikli renal fonksiyonel sintigrafi ile unilateral üst ürinersistem obstrüksiyonu ispatlanmış olgularda, renal renkli doppler ultrasonografiparametrelerinin obstrüksiyon tanısındaki yerinin gösterilmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Unilateral üst üriner sistem obstrüksiyonu olan 24olguya renal renkli doppler ultrasonografi yapıldı. Arteriyel rezistif indeksi(AR ),R O( rezistif indeks oranları ), âR (rezistif indeks farkları), renal venöz impedansindeksi, arteriyel ve venöz pik akım hızları, pelvikalisiyel alan ve tüm böbrekalan ölçümlerinin obstrüksiyonu tanımlamadaki değerleri incelendi.Bulgular: Ortalama AR obstrükte böbreklerde 0.631±0,986 iken,obstrükte olmayan böbreklerde 0,621±0,126 idi(p=0.502). AR 0.7 ve üzeriobstrüksiyon lehine düşünüldüğünde sadece 6 (% 25) olguya obstrüksiyon tanısıkonulabildi. R R 1.10 ve üzeri sınır alındığında 8 (% 33.3) olgu, âR 0.06 veüzeri sınır alındığında tekrar 8 (% 33.3) olguda obstrükte saptanabildiği görüldü.Ortalama venöz impedans indeksi obstrüksiyonu olan böbrekte 0,262±0,14,nonobstrükte böbrekte 0,356±0,154 olarak saptandı (p=0.002). Her iki böbrekarasında ortalama pik arteriyal akım hızları ve pik venöz akım hızlarıkarşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmadı (sırasıyla p=0.0153 vep=0.0149). Pelvikalisiyel alanın, tüm böbrek alanına oranı elde edildikten sonravenöz impedans indeksi ile karşılaştırıldığında aralarında negatif korelasyonolduğu gözlendi(R=-465, p< 0.002) .Sonuç: AR ölçümlerinin obstrüksiyonu göstermede yetersiz kaldığısaptandı. âR ve R R' in literatürde belirtilen sınır değerlerine göre obstrüksiyonutanımlamada yetersiz olduğu gözlendi Venöz impedans indeks ölçümlerinin,obstrüksiyonu öngörmede anlamlı olduğu saptandı. Pelvikalisiyel alanın toplamböbrek alanına oranının venöz impedans indeksi ile negatif korelasyonu bulundu.Bu nedenle obstrükte böbrekleri tanımada kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The Role Of Renal Colour Doppler Ultrasonographic Parameters InEvaluating Unilateral Upper Urinary System Obstructions (UUUO)OBJECTIVE: The objective of this study is demonstrating the role of colourdoppler ultrasonographic parameters for the diagnosis of cases with UUUOpreviously proven by renal functional scintigraphy with diuretics.METHODS: 24 patients with UUUO were scanned with renal colour dopplerultrasonography. The arterial resistive index(ARI), resistive index ratios(RIR),âRI (differences in resistive index), renal venous impedance index, arterial andvenous peak flow rates, pyelocaliectasis area and whole kidney areameasurements were studied to estimate their value in determining the diagnosis ofobstruction.RESULTS: Mean ARI was 0,631±0,986 in the obstructed kidneys, whereas itwas 0,621±0,126 in the nonobstructed ones. When ARIâ¥0,7 wasconsidered as obstruction, only 6(25%) of the cases were diagnosed. ConsideringRIRâ¥1,10 as the threshold, 8(33.3%) cases were diagnosed for obstruction and thesame number of cases were diagnosed when âRIâ¥0.06 was taken as the thresholdvalue. Mean venous impedance values were detected as 0,262±0,14 in theobstructed kidney and 0,356±0,154 in the nonobstructed kidney. There was nostatistically significant difference between the peak arterial and venous blood flowrates between the two kidneys(p=0.0153 and p=0.0149 respectively). There was anegative correlation between the pyelocaliectasis to whole kidney ratio andvenous impedance index (R=-465,p