Buzağı beslemesinde kesif yem ile birlikte mısır ve çiğit kullanımının etkileri
The effect of corn and cotton seed husk usage with commercial feed in dairy calves feeding
- Tez No: 495054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVEND COŞKUNTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada 63 gün boyunca kesif yem ve kesif yem yanında kullanılan mısır ve çiğit hammaddelerinin beslemede buzağıya sağladığı büyütme ve gelişim performansı ve birim maliyeti üzerine etkileri araştırılmıştır. 2017 yılı Mart ayından 2017 Mayıs ayına kadar Karacabey bölgesinde özel bir çiftlikte buzağılar denemeye alınmıştır. Buzağılar doğumu izleyen ilk 3 gün kolostrum grubu olarak barındırılmış daha sonra süt içerme grubuna geçerek günde iki öğün toplam 4 litre süt, su, kesif yem, çiğit ve tahıl ile yemlenmiştir. Buzağının önüne dökülen mısır ya da çiğit miktarı kadar kesif yemden aynı oranda miktar azaltılarak deneme gruplarına sunulmuştur. Buzağılar grup olarak 5 adet, toplam 15 adet buzağı bu çalışmada kullanılmış olup, 3 deneme grubunda izlenmiştir. 1. Grup Kontrol grubu (adli-bitüm su, kesif yem, pastörize edilmiş süt), 2. Grup mısır ilaveli grup (adli-bitüm su, kesif yem, pastörize edilmiş süt ve 50 g dane mısır), 3. Grup ise Çiğit ilaveli grup (adli-bitüm su, kesif yem, pastörize edilmiş süt ve 50 g çiğit) olmuştur. Buzağılar 3 m² kapalı alanda bireysel bölmelerde barındırılmış ve yemler yem kovalarında sütler ise emzikli kovalar içinde verilmiştir. Buzağılara 4.günden itibaren kademeli yükseltilerek sınırlı buzağı başlangıç yemi, çiğit ve tahıl verilmiştir. Buzağılar sütü tükettikten sonra su kâseleri gün boyunca su ile dolu tutulmuş ve serbest olarak temiz su almaları sağlanmıştır. İşletmede buzağıların sütten kesim yaşı ortalaması 63 gün, bu süre içerisinde tüketilen günlük ortalama kesif yem miktarı ise kontrol grubu 946 g, 2.Grup Mısır grubu 1151 g, 3. Grup Çiğit ilaveli 973 g bulunmuştur. Deneme sonuna kadar ortalama ton başına tüketim maliyeti en yüksek kontrol grubunda çıkmış en düşük 2.grup (mısır ilaveli grupta) oluşmuştur. 3 deneme grubunda başlangıç ve deneme sonu canlı ağırlık farkları bakıldığında kontrol grubu ±34.22 kg, 2.grup (mısır grubu) ± 46.97 kg, 3. grup (çiğit ilaveli) ±38.65 kg tespit edilmiş buradan hesaplanan canlı ağırlık ortalamaları da ±0.741 kg/gün/baş ile 2. grup (mısır ilaveli) en yüksek orana yükselmiştir. Yemden yararlanma oranları bakıldığında (kuru maddede) kontrol grubu 0.227 kg, 2.grup (mısır ilaveli grupta) 0.210 kg, 3. grup (çiğit ilaveli) 0.202 kg sonucuna ulaşılmış, vücut kondisyon parametrelerine bakıldığında cidago uzunluğu, göğüs çevresi 2. grubun (mısır ilaveli grupta) yüksek performansı ile sonuçlanmıştır. Ele alınan bu özellikler bakımından kesif yemin yanında kullanılan bir nişasta ürünün buzağının gelişmesine ve büyümesine olumlu etkisinin olduğu görülmektedir. Ayrıca kesif yemin yanında iyi bir fibril yapıda olan yan ürün kullanıldığında da normal beslemeye oranla pozitif sonuç verdiği tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma ile mısır ve çiğit kullanımının buzağı beslemede olumlu sonuçlar verdiği ve kesif yemin yanında maliyet boyutunda da ekonomik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of growth and development performance and unit cost of corn and cottonseed husk raw materials fed to concentrate and with concentrate feed for 63 days were investigated. In a special farm calves were taken to trial in the Karacabey region, from November 2016 to January, 2017, The first three days after the birth of the calves were housed as a colostrum group then passed to the milk group feeding two meal a day,concenterate feed, water, corn grain, cottonseed husk. The amount of corn or cottonseed husk poured in front of calves was reduced same amount in concantrad feed then feeding on calves. Fifteen calves were used in this study and they were followed in 3 trial groups in 5 calves.Group 1 control, (water, concentrate, pasteurized milk), Group 2 corn-added (water, concentrated feed, pasteurized milk and 50 g grain corn), Group 3 cottonseed added (water, concentrated feed, pasteurized milk and 50 g of cottenseed husk).Calves 3 square meter closed area were housed in individual pens and feeding are given in bowl and milk in lactating bucket. The Calving after 4 day, the farm person give to gradually raised to the limited calf starter, cotton seed husk and corn grain. After consuming dairy calves are kept filled with water during the day. The average age of weaning calves in operation for 63 days, The average daily amount of concentrate consumed during this period was 946 g in the control group, 1151 g in the 2nd group, 973 g in the third group. Until the end of the trial, the average cost per ton of consumption was highest in the control group and the lowest in the second group of corn grain group. When the live weights of the beginning and last of the experiment were viever in the 3 trial groups, the control group ± 34.22 kg, Group 2 corn group ± 46.97 kg and Group 3 cotton seed husk ± 38.65 kg were determined and the calculated live weight averages were ± 0.741 kg / day / head with an average of the second highest in the group.When the feed utilization rates (in dry matter) looked the control group 0.227 kg, the 2nd group corn group 0.210 kg and the 3rd group 0.202 kg than according to body condition parameters was the highest in the 2nd group (M) Performance (the cidago length, chest circumference). In terms of these characteristics, it is observed that a particular starch product used in conjunction with the concentrate has a positive effect on the development and growth of the calves and same effect good fibril on the calves. With this study, it was found that the use of corn and rice gave positive results in calf feeding and it was found to be economical in terms of cost and size.