Türkiye'deki bazı örümcek familyalarında duyu organ morfolojisi
Sens organ morphology of some spider families in Turkey
  1. Tez No: 495088
  2. Yazar: ABDULLAH MELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK, PROF. DR. ABDULLAH BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Morfoloji, Zooloji, Biology, Morphology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, Anadolu'nun farklı coğrafi bölgelerinden toplanmış farklı familyalara mensup 11 örümcek türün ön ekstremiteleri üzerinde yer alan duyu organları incelenmiştir. İncelenen türler, bağlı bulundukları familyalar ve türlerin toplandığı iller şunlardır: Scytodes thoracica (Latreille, 1802), Scytodidae, Ordu; Eresus kollari'de Rossi, 1846, Eresidae, Denizli; Metellina merianae (Scopoli, 1763), Tetragnathidae, Artvin; Nuctenea umbratica (Clerck, 1757), Araneidae, Sinop; Oxyopes lineatus Latreille, 1806, Oxyopidae, Kırıkkale; Agelena labyrinthica (Clerck, 1757), Agelenidae, Düzce; Anyphaena accentuata (Walckenaer, 1802), Anyphaenidae, Çankırı; Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802), Gnaphosidae, Antalya; Philodromus rufus Walckenaer, 1826, Philodromidae, Kırşehir; Runcinia grammica (C.L.Koch, 1837), Thomisidae, Philaeus chrysops (Poda, 1761), Salticidae, Zonguldak. Bu türlerin pedipalpus ve birinci yürüme bacakları üzerinde bulunan ve sinir sistemine bağlı çalışan kütikular duyusal kıl (sensory hair), dokunma tüyü (tactile hair), yarık duyu organı (slit sensilla), birleşik yarık duyu organı (lyriform organ) gibi mekanoreseptörlerin ışık ve elektron mikroskoplarındaki ince yapıları, tipleri, bulunma yerleri ve sıklıkları incelenmiş, fotoğrafları verilmiş, bilinen ve muhtemel fonksiyonları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in eleven spider species that belong to different families collected from different geographical regions of Anatolia, the sensory organs that located on the front extremities were investigated. The species, families and collection localities are as follow: Scytodes thoracica (Latreille, 1802), Scytodidae, Ordu; Eresus kollari'de Rossi, 1846, Eresidae, Denizli; Metellina merianae (Scopoli, 1763), Tetragnathidae, Artvin; Nuctenea umbratica (Clerck, 1757), Araneidae, Sinop; Oxyopes lineatus Latreille, 1806, Oxyopidae, Kırıkkale; Agelena labyrinthica (Clerck, 1757), Agelenidae, Düzce; Anyphaena accentuata (Walckenaer, 1802), Anyphaenidae, Çankırı; Drassodes lapidosus (Walckenaer, 1802), Gnaphosidae, Antalya; Philodromus rufus Walckenaer, 1826, Philodromidae, Kırşehir; Runcinia grammica (C.L.Koch, 1837), Thomisidae, Bolu; Philaeus chrysops (Poda, 1761), Salticidae, Zonguldak. Fine structures, types, locations and frequency of the mechanoreceptors such as cuticular sensory hair, tactile hair, slit sensilla, lyriform organ that located on the pedipalpus and first leg of the species and that connected with nervous system, were investigated by binocular and scanning electron microscopes, figures were given and their functions that known and estimated were discussed.