Kanser hücre hattında altın nanopartikülleri ile siRNA taşınım siRNA delivery with gold nanoparticles in a cancer cell line
- Tez No: 495087
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kolon kanseri kadın ve erkekler bireyler arasında görülme sıklığı pek bir farklılık göstermemekte ve kanserlerin görülme sıklığında üçüncü sırada bulunmakta olup Bcl2 gen ifadesinin kolon kanserinde normal dokulara göre aktivasyonunda artış gösterdiği belirlenmiştir. RNA interferans gen ifadesini düzenleyen bir mekanizma olup siRNA'lar aracılığıyla mRNA'nın yıkımının uyarılmasını sağlamaktadır. Kanser tedavisinde son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki biyouyumlu taşıyıcı altın nanopartiküller ile siRNA'yı taşıyarak kanser tedavisi için umut vadeden gelişmeler gerçekleştirilmiştir. Sunulan bu tez kapsamında farklı dozlardaki siRNA + altın nanopartikül komplekslerinin DLD kolon kanseri hücrelerine uygulanarak Bcl-2 gen ifadesinin baskılanması hedeflenmiş. Bunun için pH ve sıcaklılığa duyarlı altın nanopartikülleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. siRNA'nın altın nanopartikül ile etkileşimleri hem karakterize edilmiş hem de agaroz jel elektroforezinde incelenmiş ve bir kompleks oluşturdukları saptanmıştır. Hücre poliferasyon testi xCELLigence RTCA analiz yöntemiyle yapılmış ve apoptoz/nekroz etkisi ikili boyama ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The incidence of colon cancer is not significantly different between women and men, and it is found that Bcl2 gene expression is increased in colon cancer compared to normal tissues. RNA interference is a mechanism for regulating gene expression, which stimulates the degradation of mRNA through siRNAs. Recent studies in cancer treatment have shown that biosynthetic carrier nanoparticles and siRNA have been carried forward to improve cancer care. In this thesis, it was aimed to suppress the expression of Bcl-2 gene by applying siRNA + nanoparticle complexes of different doses to DLD colon cancer cells. For this, pH and temperature sensitive gold nanoparticles were synthesized and characterized. The interaction of siRNA with nanoparticle was characterized both by characterization and by agarose gel electrophoresis and found to form a complex. Cellular proliferation assay was performed by xCELLIGENCE RTCA analysis method and apoptosis / necrosis effect was determined by double staining.