Başvuru yapan adaylardan iş bulanların tahmin edilmesi
Predicting applicants finding a job
- Tez No: 495125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte şirketler arası rekabet yeni bir boyut kazanmıştır. Artık en önemli güç hemen her sektör için veri olmuştur. Her şirket kendi sektörüyle ilgili olarak elindeki verilerden mümkün olduğunca anlamlı bilgiler çıkarıp bunları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmayı amaçlamaktadır. Verilerden direk elde edilemeyen sonuçlar, makine öğrenmesi yöntemleriyle verilerden eğitilen modellerle elde edilmektedir. Bu sonuçlar şirketin satış, pazarlama gibi farklı departmanlarında farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir iş arama sitesinden başvuru yapan adayların iş bulup bulmadığını tahmin edebilmektir. Bir yıl boyunca her ay işe girmiş ve işe girmemiş belli sayıda aday belirlenmiştir. Bu adaylar için site üzerinden yaptıkları başvuru ve login olma gibi davranışları incelenerek nitelikler türetilmiştir. Bu niteliklerle elde edilen veri setine çeşitli sınıflandırma algoritmaları uygulanarak sonuçlar incelenmiştir. Öncelikle çalışmada kullanılan veri setinin nasıl hazırlandığı ve veri setinde yer alan nitelikler tek tek açıklanmıştır. Kullanılan makine öğrenmesi yöntemleri ve sınıflandırma algoritmaları anlatılmıştır. Ayrıca sonuçları iyileştirmek ve yorumlamak için kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir. Son olarak veri setine uygulanan tüm algoritmaların sonuçları verilerek sonuçlar arasında karşılaştırma ve yorumlamalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
With the developing technology, competition between companies has differentiated. Now the most important power is data for almost every sector. Each company intends to extract as much meaningful information as possible about its industry and use it in its own interests. The results, which can not be directly obtained from the data, are obtained with models trained with machine learning methods. These results are used for different purposes in different departments such as sales and marketing of the company. The purpose of this study is to be able to predict whether candidates applying from a job search site have found a job or not. A certain number of candidates who have been employed each month for a year and have not been employed have been identified. Attributes have been derived for these candidates by examining their behaviors such as application and login made through the site. The classification algorithms were applied to the data set and the results were examined. Firstly, how the data set used in the study is prepared and the attributes included in the data set are explained one by one. Used machine learning methods and classification algorithms are explained. It also mentions methods used to improve and interpret the results. Finally, the results of all the algorithms applied to the data set are given and the results are compared and interpreted.