Intention – behavior gap as a predictor of applicant withdrawal from the job application process
Adayların iş başvuru sürecinden çekilmesini etkileyen bir faktör olarak niyet – davranış uyumsuzluğu
  1. Tez No: 439200
  2. Yazar: YALÇIN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı iş başvurusu sürecinden çekilmeyi tahmin eden faktörleri incelemektir. Bir işe başvuru yapanların bu işi elde etmeye niyetli kişiler olduğu ve daha sonra çekilmenin bu niyetin davranışa dönüşmemesini gösterdiği varsayımından hareketle, bu çalışmada kuramsal çerçeve olarak niyet-davranış uyumsuzluğunu ele alınmış ve niyet-davranış uyumsuzluğunu tahmin eden faktörler iş başvurusu sürecinden çekilmeyi tahmin eden muhtemel faktörler olarak incelenmiştir. Giriş düzeyinde bir askeri işe başvuru yapan kişiler (N = 5346) bu çalışmanın örneklemeni oluşturmuştur. İşe yönelik uyum algısındaki değişim, ilk başvurudan sonra bilgi edinme davranışları, başvuranların duygusal dengelilik ve sorumluluk bilinci seviyeleri ve seçim prosedürlerine ilişkin bilgi ve özgüven seviyeleri iş başvurusu sürecinden çekilme davranışı ile negatif bir ilişki sergilerken; başvurudan sonraki bekleme süresi ve alternatif iş imkânlarının varlığına ilişkin algı başvuru sürecinden çekilme davranışı ile pozitif ilişki sergilemiştir. Niyetin niteliğinin de (amaç veya uygulama niyeti) iş başvuru sürecinden çekilme üzerinde etkili olduğu ve uygulama niyetine sahip kişilerin daha düşük oranda çekildikleri gözlemlenmiştir. Bulgular niyet-davranış uyumsuzluğu kavramının iş başvrusu sürecinden çekilmeyi tahmin etmede kullanılabileceğini göstermiştir. Bu bulgunun bir sonucu olarak, her ne kadar niyet davranışı en iyi tahmin eden faktörler arasında olsa da bu ilişkinin mükemmel bir ilişki olmadığını ve bu nedenle Planlı Davranış Kuramında bir revizyon ihtiyacı olabileceği ortaya konmuştur. Bu çalışmada incelenen işin (alt düzey askeri bir iş) özellikleri dikkate alınarak, elde edilen bulguların genellenebilmesi için gelecekte yapılacak olan çalışmalarda hem aynı kurum içinde farklı düzeylerde işlerin hem de farklı kurumlarda farklı düzeylerde işlerin incelenmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the predictors of withdrawal from a job application process. Based on the proposition that those who make an initial application to a job have intentions to pursue the opportunity, and later withdrawal indicates a failure to enact those intentions, this study utilized the concept of intention-behavior gap as its theoretical framework and its predictors as potential predictors of applicant withdrawal. Utilizing a large sample of applicants for a low-level military job (N = 5346), the results of this study revealed that change in perceptions of fit, information search intensity after initial application, applicant emotional stability and conscientiousness, and the amount of information and self-efficacy regarding selection procedures all had negative relationships with applicant withdrawal; whereas time interval after the application and perceived alternatives had positive relationships. Type of intentions (goal vs. implementation intentions) also predicted applicant withdrawal such that those who had formed implementation intentions were less likely to withdraw. The findings indicated that the concept of intention-behavior gap could be used to predict withdrawal. One implication of this finding is that although intentions are among the best predictors of behavior, this relationship is not perfect, indicating that a revision to the Theory of Planned Behavior may be necessary. Given the characteristics of the job examined in this study (a low level military position), future research on the subject should examine several jobs with varying levels within the same organization and in different organizations to ensure the generalizability of the findings.