Analysis of relations between microblogging messages and stock prices
Mikroblog mesajlar ile hisse fiyatları arasındaki ilişkinin analizi
  1. Tez No: 495133
  2. Yazar: SERHAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OKAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bilgi teknolojisi çağında sosyal medya insan hayatında çok önemli yer tutmaya başlamış bulunmaktadır. Twitter yüz milyonlarca kullanıcısının güncel olaylar hakkında duygu, düşünce ve görüşlerini kısa mesajlar ile aktarabileceği çok güçlü bir sosyal medya platformudur. Tezimizde twitter mesajları ile borsa hareketlerinin arasındaki bağ araştırılarak geleceğe dönük bir tahminde bulunma amaçlanmıştır. Twitter verileri seçilen firmaların isimleri ile filtrelenerek toplanmış ve toplanan veriler üzerinde duygu analizi yapılabilmesi için kelimeler temellerine indirilmiştir. Bu temeller daha önceden hazırlanmış olan duygu analizi kelimeleri ile karşılaştırılıp mesajların duygu puanları alınmıştır. Alınan puanlar ile borsanın hareketleri karşılaştırılarak arada bağ araştırılmış olup bulunan bağ üzerinden geleceğe dönük tahmin yapılıp yapılamadığı araştırılmış ve sonuç olarak kayda değer bir korelasyon bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In modern social life (Information age), social media activity become a part of our lives. Twitter is one of the platform for social media, which enables hundreds of millions users can post messages in real time about events and express their public opinion. In this paper, we investigate the relationship between user posts on twitter and stock market price movement. Our aim is finding a relationship, which can increase prediction rate for stock price changes. Tweets related to selected company over the selected dates and the stock movements collected. Sentiment analysis and native language processing applied to the collected data in order to find the opinion of writer. We present the correlations between sentiment data and stock market shifts. The results show that there is no significant correlation between the changes in daily stock price and changes in polarity of sentiment analysis of tweets.