Numerical simulation of three dimensional heat transfer in a hot water storage tank
Sıcak su tankında üç boyutlu ısı transferinin numeric simülasyonu
  1. Tez No: 495132
  2. Yazar: ESER VELİŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ERTÜRK, DR. ORHAN GÖKÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada su ısıtıcılarda kullanılan ön ısıtmalı sıcak su tankına, çeşitli geometrilerde ısı transfer analizi yapılmıştır. Sayısal çözümler, hesaplamalı akışkanlar dinamiği(HAD) alanında kullanılan FLUENT programı ile yapılmıştır. Öncelikle çeşitli tasarımlarda ön ısıtma tankı modelleri oluşturulmuş ve analiz edilmiştir. Yapılan analizler değerlendirildiğinde, soğuk şebeke suyunu tank içerisinde sıcak su ile karıştırıp çıkışa göndermek yerine bir kısmını aşma borusu üzerinden doğrudan çıkışa göndermenin; zamana bağlı sıcaklık dağılımında daha dengeli sonuçlar verdiği anlaşılmıştır. Daha sonra analizlerde en iyi performansı gösteren aşma borulu model üzerinde aşma borusu çapının tankın çapına oranı parametre kabul edilerek optimizasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer analysis was performed on various geometries to the preheated hot water tank used in water heaters. Numerical simulations were performed with CFD software named FLUENT. Firstly, preheated tank models are created and analyzed. Analyses results yielded that instead of mixing cold water with hot water in the tank and send it to the outlet, directly send certain amount of cold water to the outlet via bypass pipe gives more stable time dependent temperature distribution. Then, on the model with bypass pipe which showed the best performance in the analysis was optimized as the ratio of the diameter of the bypass pipe to the diameter of the tank was considered as a parameter.