AISI P20Ni kalıp çeliğinin işlenebilirliğinin incelenmesi
An investigation into the machinability of AISI P20Ni die & mold steel (AISI P20Ni)
- Tez No: 495156
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, AISI P20Ni kalıp çeliğinden hazırlanan iş parçası malzemeleri üzerinde işlenebilirlik deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar CNC dik işlem merkezinde gerçekleştirilmiş olup deneylerde kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülükleri ölçülmüştür. Deneysel çalışmalar sementit karbür kesici takımlar kullanılarak olup dört farklı kesme hızı (120, 160, 180 ve 200 m/dak), dört farklı ilerleme miktarı (0,08-0,12-0,18 ve 0,27 mm/diş) ve iki farklı talaş derinliğinde (0,5-1 mm) gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar neticesinde ilerleme miktarının ve talaş derinliğinin artmasıyla yüzey pürüzlülük değerlerinin arttığı gözlenmiştir. Kesme kuvveti değerlendirilmelerinde ise kesme hızının artması kesme kuvvetini düşürmüş olup ilerleme miktarının artması kesme kuvvetinin değerlerini arttırmıştır. Meydana gelen en yüksek kesme kuvveti değeri 134,1 N olarak ölçülmüştür. En düşük kesme kuvveti değeri ise 43,78 N olarak ölçülmüştür. En yüksek yüzey pürüzlülüğü 2,269 μm olarak elde edilirken en düşük yüzey pürüzlülüğü 0,448 μm olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, machinability tests were carried out on workpieces prepared from AISI P20Ni die & mold steel. The tests were carried out on a CNC vertical machining center and the cutting forces and surface roughness were measured. Carbide cutting tools were used for the experimental work and four different cutting speeds (120, 160, 180 and 200 m/min), four different feed rates (0.08-0.12-0.18 and 0.27 mm/tooth) and two different depth of cuts (0.5-1 mm) were used. The experimental results showed that the surface roughness values increased with the increase of the feed rate and depth of cut. In the cutting force evaluation, the increase of the cutting speed decreased the cutting force while the increase of the feed rate decreased it. The highest cutting force value was measured as 134.1 N. The lowest cutting force value was measured as 43.78 N. The highest surface roughness value was obtained as 2,269 μm while the lowest one was obtained as 0,448 μm.