AISI P20S kalıp çeliğinin işlenebilirliğinin incelenmesi
An investigation into the machinability of mold steel (AISI P20S)
  1. Tez No: 495158
  2. Yazar: MÜCAHİT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, kalıpçılık sektöründe yaygın olarak kullanılan AISI P20S kalıp çeliği tercih edilmiştir. Yapılan deneyler ile kesme hızı ve ilerleme miktarlarının kesme kuvvetlerine ve yüzey pürüzlülüklerine etkileri incelenmiştir. Kaplamalı karbür kesici takım kullanılarak frezeleme yöntemi ile gerçekleştirilen deneylerde işleme parametreleri olarak dört farklı kesme hızı (170, 200, 230, 260 m/dak), dört farklı ilerleme miktarı (0,075; 0,113; 0,169; 0,253 mm/diş) ve iki farklı talaş derinliği (0,75; 1,5 mm) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde kesme hızının artmasıyla kesme kuvvetlerinde düşüş meydana gelirken ilerleme miktarının artmasıyla da kesme kuvvetlerinde artış meydana gelmiştir. Kesme hızının kesme kuvveti ile ilişkisinde kesme hızının artması, kesme kuvvetinin düşmesine sebep olurken 230 m/dak kesme hızında artış oluşmuştur. En yüksek kesme kuvveti (138,1 N) 170 m/dak kesme hızı, 0,253 mm/diş ilerleme miktarı ve 1,5 mm talaş derinliğinde ölçülürken, en düşük kesme kuvveti değeri (45,23 N) ise 0,75 mm talaş derinliğinde, 260 m/dak kesme hızı, 0,075 mm/diş ilerleme miktarında ölçülmüştür. Yapılan deneylerde en düşük yüzey pürüzlülüğü (0,273 µm) 260 m/dak kesme hızı, 0,075 mm/diş ilerleme hızında ve 0,75 mm talaş derinliğinde ölçülürken, en yüksek yüzey pürüzlülük değeri (1,552 µm) ise 170 m/dak kesme hızı, 0,253 mm/diş ilerleme miktarı ve 1,5 mm talaş derinliğinde oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI P20S steel has been preferred which is commonly used in die & mould industry. The influence of cutting speed and feed rate on cutting forces and surface roughness was investigated by the experiments. The experiments were carried out by using coated carbide cutting tools through milling method at four different cutting speeds (170, 200, 230 and 260 m/min), four different feed rates (0,075; 0,113; 0,169; 0,253 mm/tooth) and two different depth of cuts (0,75 and 1,5 mm). Considering the obtained results, increasing cutting speed decreased the cutting forces while increasing feed rate increased them. Although increasing cutting speed generally decreased the surface roughness, here the increment was observed at 230 m/min cutting speed. The highest cutting force of 138,1 N was observed at 170 m/min cutting speed, 0,253 mm/tooth feed rate and 1,5 mm depth of cut while the lowest cutting force (45,23 N) was obtained at 0,75 mm depth of cut, 260 m/min cutting speed and 0,075 m/tooth feed rate. The lowest surface roughness (0,273 µm) was obtained at 260 m/min cutting speed, 0,075 mm/tooth feed rate and 0,75 mm depth of cut while the highest (1,552 µm) one was observed at 170 m/min cutting speed, 0,253 mm/tooth feed rate and 1,5 mm depth of cut.