DIN 1.2312 kalıp çeliğinin delinmesinde kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi
Cutting forces and surface roughness analysis at DIN 1.2312 mold steel during drilling operations
- Tez No: 527562
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mühendislik faaliyetlerinin sürdürüldüğü bütün alanlarda emniyetli bir çalışma ortamının gerçekleştirilmesi, üretilecek ürün ve sistemin uzun ömürlü, kaliteli ve ekonomik olabilmesi için kesici takım ve tezgâhları etkileyen kuvvetlerin önemi son derece fazladır. En uygun kesme parametrelerinin belirlenebilmesi için kesme kuvveti değerlerinin bilinmesi gerekir. Bu nedenle kuvvetlerin ölçülüp, deneysel olarak analiz edilmesi önemlidir. Bu çalışmada, sanayide plastik enjeksiyon kalıplarında, basınçlı döküm ve yüksek basınç altında şekillendirme kalıpları vb. alanlarda yaygın olarak kullanılan AISI P20+S (DIN 1.2312) kalıp çeliğinin delinebilirliği incelenmiştir. Bu araştırma kapsamında AISI P20+S'nin delinebilirliği deneysel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Delme işlemi iki farklı uç açısına sahip (118°-135°), 8 mm çapında, TiN kaplamalı ve kaplamasız HSS matkaplarla gerçekleştirilmiştir. Delme esnasında oluşan kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülükleri incelenmiştir. Deneyler, kuru işleme şartlarında dört farklı kesme hızı (6, 8, 10, 12 m/dak) ve üç ilerleme miktarında (0,1; 0,15; 0,125 mm/dev) gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmaların sonucunda elde edilen veriler ışığında önemli bir izlenebilirlik kriteri olan ilerleme kuvveti ve tork ölçülmüştür. Seçilen parametrelerin ilerleme kuvvetleri, tork ve yüzey pürüzlülüğü, kesici uç aşınması üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda artan ilerleme miktarı ile kesme kuvvetlerin arttığı ve artan uç açısının kesme kuvvetleri düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca TiN, kaplama delme esnasında moment ve kesme kuvvetleri değerlerinin düşmesinde ve kesici takımdaki aşınmayı önlemede önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
All the forces affecting cutting tools and benches must be accurately and precisely measured in order to ensure a safe working environment in all areas where engineering activities are carried out and to ensure that the product and system to be produced are long lasting, qualified and economical. Cutting force values must be known in order to determine optimum cutting parameters. For this reason, it is important that forces are measured and analyzed experimentally. In this study, the drillability of AISI P20 + S (DIN 1.2312) die steel, which is widely used in the plastic injection molds, die casting, high pressure molding and etc., was examined. This study demonstrated the drillability of AISI P20 + S experimentally. Drilling was carried out with 8 mm diameter HSS drill bits with two different tip angles (118° -135°) and TiN coated and uncoated. Drilling operation has been examined in terms of the cutting forces and surface roughness. Experiments were performed at four different cutting speeds (6, 8, 10, 12 m / min) and three feed amounts (0,1; 0,15; 0,125 mm). As a result of experimental studies, the thrust force and torque, which are crucial machinability criterions, were measured and the effects of the selected parameters on the thrust force, torque, surface roughness and cutting tool wear were investigated. It was seen that the cutting force increased with the increasing amount of feed, but the cutting force decreased with the increasing of tip angle. In addition, TiN coating plays an important role in reducing torque values by use of reducing friction during drilling and prevent to wear on cutting tool.