Su örneklerinde katılaştırılmış yüzen organik damla mikroekstraksiyonu yöntemiyle kobalt tayini
Determination of cobalt in water samples by solidified floating organic drop microextraction
- Tez No: 495165
- Danışmanlar: PROF. DR. SELHAN KARAGÖZ, DOÇ. DR. İLKNUR DURUKAN TEMUGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, eser düzeyde kobalt iyonlarının alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) ile tayininden önce, su örneklerinden önderiştirilmesi için ligand kullanılmadan katılaştırılmış yüzen organik damla mikroekstraksiyonu (LL-SFODME) yönteminin geliştirilmesi ve uygulanması çalışılmıştır. Metodoloji, şelatlaştırıcı madde olmadan 1-dodekanol ile kobalt iyonlarının LL-SFODME tekniği ile ayrılması, önderiştirilmesi ve ardından FAAS ile tayinine dayanmaktadır. Mikroekstraksiyonun verimini etkileyen önemli faktörler: pH, sodyum dodesil benzen sülfonat (SDBS) derişimi, ekstraksiyon süresi, karıştırma hızı, sıcaklık gibi parametreler test edilmiş ve optimize edilmiştir. Optimum deneysel koşullar altında zenginleştirme faktörü 25 mL örnek miktarı için 80 olarak elde edilmiştir. Kalibrasyon grafiği 0,01–0,075 mg/L arasında doğrusaldır. Gözlenebilme sınırı (3s) 2,8 ng/mL, tayin sınırı (10s) ise 9,3 ng/mL olarak bulunmuştur. Bağıl standart sapma değeri ise 50 ng/mL kobalt derişimi için 10 tekrarlı analiz sonucunda %2,1 olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem, başarı ile standart ve çeşitli gerçek su örneklerinden eser düzeydeki kobalt iyonlarının ekstraksiyonu ve tayini için uygulanabilmiş ve çok iyi verim değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a ligandless solidified floating organic drop microextraction (LL-SFODME) technique has been improved for preconcentration of trace amount of cobalt as a pre-step to its determination by flame atomic absorption spectrometry (FAAS). The methodology is based on the separation and preconcentration of cobalt ions without the chelating agent by LL-SFODME technique and then analyzed by FAAS. Significant factors affecting the microextraction efficiency, such as, pH, sodium dodecylbenzenesulfonate (SDBS) (anionic surface active material) concentration, extraction time, stirring rate and temperature were tested and optimum values were found. Under optimized conditions, an enhancement factor of 80 was obtained for 25mL of sample solution. The calibration graph was linear in the range of 0.01–0.075 mg/L, the limit of detection (3s) was 2.8 ng/mL and the limit of quantification (10s) was 9.3 ng/mL. The relative standard deviation (RSD) for 10 replicate measurements of 50 ng/mL cobalt was 2.1%. The performed/proposed method could be successfully applied to the extraction and determination of cobalt in reference water samples and several real water samples and very high extraction yields were obtained.