Yeni biyobozunur polimer konjugatları sentezi
New biodegradable polymer conjugates synthesise
  1. Tez No: 495166
  2. Yazar: KÜBRA ARICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, soya yağının otooksidasyon ile polimerleştirilmesi (PSb-ox) ve polietilen glikol (PEG 400) kullanılarak Fe(NO3)3.9H2O katalizörlüğünde soya yağının hidroksilasyonu gerçekleştirilmiştir. Okside edilmiş polimerik soya yağının epoksit grupları polietilen glikol (PEG 400) ile hidroksil uçlara dönüştürülmesi sonucu suda çözünür amfifilik koplimerler elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise, farklı ağırlık oranlarında hidroksilli soya yağı kopolimerinin Toluen 2,4 Diizosiyanat (TDI) ile reaksiyona girmesi sonucu poliüretan elde edilmiştir. Elde edilen amfifilik kopolimerler ve poliüretanlar frourier dönüşümlü infrared spektrofotometre (FTIR), nükleer manyetik rezonans (H-NMR), jel geçirgemlik Kromatografisi (GPC), diferansiyel termal analiz (DTA), ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) metodları kullanılarak karakterize edilmiştir. İlave olarak çapraz bağ oluşturmuş poliüretanlar için belirli zaman aralıklarında sudaki % şişme oranlarına bakılmıştır. Karakterizasyon sonucu soya yağının plastikleştirici etkisi ile poliester ve aromatik diaminlerin oluşturduğu yumuşak blokların bulunduğu, poliüretanlara uygulanan % şişme testleri ile sert blokların da yer aldığı gözlenmiştir. Sonuç olarak otookside edilmiş ve hidroksillendirilmiş polimerik soya yağı asitlerinden çevre dostu biyobozunur poliüretan elde edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Otooksidasyon, Soya Yağı, Polietilen Glikol, Diizosiyanat, Poliüretan, Biyobozunur Polimer Bilim Kodu : 201.1.118
Özet (Çeviri)
First of all in this study, polymerization of soybean oil by autoxidation (PSb-ox), and hydroxylation of soybean oil by using polyethylene glycol (PEG 400) as well as Fe(NO3)3.9H2O in the role of the catalyst have been performed. As a result of the transformation of oxidized polymeric soybean oil into hydroxyl terminations by using polyethylene glycol (PEG 400), water-soluble amphiphilic copolymers have been obtained. In the second leg of the study, polyurethane has been obtained as a result of chemical reaction of soybean oil copolymer with hydroxyl, which had different weight ratios, and TDI Tolylene 2,4 Diisocyanate (TDI). Obtained amphiphilic copolymers and polyurethanes have been characterized by using the methods of Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), Nuclear Magnetic Resonance (H-NMR), Gel Permeation Chromatography (GPC), Differential Thermal Analysis (DTA) and Differential Scanning Calorimetry (DSC). In addition to this, in water % swell ratio has been examined periodically for the polyurethanes, which created a crosslink. As a result of the characterization, it has been observed that polyester and aromatic diamines with the plasticizer effect of soya oil have created soft blocks as well as the firm blocks, which have been located after the applied % swell ratio tests. Consequently, eco-friendly biodegradable polyurethane has been obtained from the auto-oxidized and hydroxylated polymeric soya oil acids. Key Words : Autooxidation, Soybean oil, Polyethylene Glycol, Diisocyanate, Polyurethane, Biodegradable Polymer Science Code : 201.1.118