I-lacunary istatistiksel yakınsaklık üzerine
On I-lacunary statistical convergence
- Tez No: 495190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak konunun tarihi gelişimi ve genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan temel kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, reel sayı dizilerinin I-istatistiksel yakınsaklığı, I-lacunary istatistiksel yakınsaklığı ve kuvvetli I-lacunary toplanabilirliği kavramları tanıtılarak bunların kendine özgü özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler örnekler ve teoremlerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, herhangi bir normlu lineer uzayda I-istatistiksel yakınsaklık, I-{lambda}-istatistiksel yakınsaklık ve I-[V,lambda]-toplanabilirlik kavramları verilerek bunların kendine özgü özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler örnekler ve teoremlerle açıklanmıştır. Beşinci bölümde, 0
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. First chapter has been devoted to introduction, historical development of the topic and general literature are given. In the second chapter, some basic concepts necessary for a better understanding of work are recalled. In the third chapter, the concepts of I-statistical convergence, I-lacunary statistical convergence and strong I-lacunary summability of real number sequences are introduced and their specifi c properties and relations between these concepts are explained by examples and theorems. In the fourth chapter, the concepts of I-statistical convergence, I-{lambda}-statistical convergence and I-[V,lambda]-summability are given in any normed linear space and their specifi c properties and relations between these concepts are explained by examples and theorems. In the fifth chapter, the concepts given in the third section are generalized where 0