Siirt ili sulanabilir koşullarında bazı yaygın fiğ (Vicia sativa L.) genotiplerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Researches on determination yield and yield components of some common vetch (Vicia sativa L.) genotypes in irrigable conditions of siirt
  1. Tez No: 495213
  2. Yazar: SİBEL TİMURTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZYAZICI, PROF. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Siirt koşullarında bazı yaygın fiğ (Vicia sativa L.) genotiplerinin ot ve tohum verimi ile bazı tarımsal karakterlerini belirlemek amacıyla 2015-2016 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Araştırmada; İFVS 715 ve D-135 yaygın fiğ hattı ile Kubilay-82, Dicle, Alınoğlu-2001, Kralkızı, Görkem, Özveren, Doruk ve Alper yaygın fiğ çeşidi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada; doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu, ana sap sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF ve NDF oranı, bitkide bakla sayısı, baklada tohum sayısı, tohum verimi ve bin tane ağırlığı gibi tarımsal özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; ana sap sayısı, ADF oranı ve baklada tohum sayısı hariç, incelenen diğer tüm parametreler bakımından genotipler arasında istatistiki anlamda önemli farklılıklar belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre genotiplerin; doğal bitki boyu 64.9-82.1 cm, ana sap uzunluğu 89.7-113.7 cm, ana sap sayısı 4.8-5.6 adet/bitki, yeşil ot verimi 1974.4-3902.2 kg/da, kuru ot verimi 406.0-835.1 kg/da, ham protein oranı % 10.7-17.8, ham protein verimi 50.70-149.35 kg/da, ADF oranı % 32.85-37.80, NDF oranı % 39.79-46.86, bitkide bakla sayısı 19.1-35.7 adet/bitki, baklada tohum sayısı 3.5-4.9 adet, tohum verimi 101.9-239.0 kg/da ve bin tane ağırlığı 57.80-77.93 g arasında değişim gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlara göre, Siirt ili iklim ve toprak koşullarında; ot üretimi amacıyla“İFVS 715”, tohum üretimi amacıyla ise“D-135”yaygın fiğ genotiplerinin yetiştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out determine forage and seed yield of some common vetch (Vicia sativa L.) genotypes in order to examine some agricultural characteristics during the 2015-2016 vegetation period in Siirt conditions In research was used as material IFVS 715 ve D-135 lines, Kubilay-82, Dicle, Alınoğlu-2001, Kralkızı, Görkem, Özveren, Doruk and Alper common vetch genotypes. In the research was set up randomized complete block experimental design with three replicates. The study was investigated agricultural properties such as natural plant height, main stem length, main stem number, forage yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF and NDF ratio, number of pods per plant, number of seeds per pod, seed yield, As a result of research, main stem number, ADF ratio and number of seeds per pod characteristics examined, except among genotypes for all other parameters are determined significant differences in statistical terms. According to the result natural plant height, main stem lenght, main stem number, forage yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF ratio, NDF ratio, number of pods per plant, number of seeds per pod, seed yield and thousand seed weight were changed between 64.9-82.1 cm, 89.7-113.7 cm, 4.8-5.6 number, 19744.0-39022.0 kg ha-1, 4060.0-8351.0 kg ha-1, 10.7-17.8 %, 507.0-1493.5 kg ha-1, 32.85-37.80 %, 39.79-46.86 %, 19.1-35.7 number, 3.5-4.9 number, 1019.0-2390.0 kg ha-1, 57.80-77.93 g respectively. According to these results, under the climate and soil conditions of Siirt; for the forage production common vetch genotypes“IFVS-715”was suggested and for the seed production common vetch genotypes and“D-135”was suggested.