Fotovoltaik sistemlerin fizibilitesi için yeni bir arayüzün geliştirilmesi
Development a new interface for feasibility of photovoltaic systems
  1. Tez No: 495285
  2. Yazar: AYŞE CEYDA BİLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ KEKEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gelişen teknoloji ve artan enerji ihtiyacı insanoğlunu alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Hammadde ihtiyacı duymamaları, çevre dostu olmaları, küçük güçlerde üretim yapabilme yetenekleri vb. avantajları ile yenilenebilir enerji kaynakları alternatif kaynaklar içerisinde popülerliklerini arttırmaktadır. Yerel yönetimler de sıralanan avantajlarını dikkate alarak söz konusu kaynakların kullanımını teşvik etmekte ve desteklemektedirler. Güneş enerjisi sahip olduğu yüksek potansiyel ile önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Şebekeye bağlı olarak kullanılabildikleri gibi şebekeden bağımsız çalışma imkanı da sağlayan güneş enerji sistemlerine yapılan yatırımlar her geçen gün artmaktadır. Buna karşın yapılacak olan yatırımların teknik ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi de önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, fotovoltaik sistemlerin fizibilite analizinin gerçekleştirilebildiği yeni bir arayüz ortaya konulmuştur. MATLAB/GUI ortamında geliştirilen arayüz ile şebekeden bağımsız çalışan sistemlerin ve şebekeye bağlı sistemlerin teknik ve ekonomik analizi gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanında çevresel etkilerin ortaya konulabilmesi amacıyla arayüz üzerinden karbon salınım miktarı izlenebilmekte ve farklı yakıtlara ait salınım değerleri ile karşılaştırılabilmektedir. Tez kapsamında geliştirilen arayüz farklı senaryolar dahilinde test edilmiş ve ticari ürünler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda geliştirilen arayüzün doğruluğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing technology and increasing of the energy need have directed humankind to alternative energy sources. Thanks to advantages like not need raw material, be environment friendly, be able to produce small power etc. renewable energy sources are increasing their popularity. Local governments also have been taking into account listed advantages and supporting these sources. Solar energy is one of the important renewable energy sources because of its high potential. Investment in solar energy systems, which can be used grid connected and give chance also off grid, increasing day by day. On the other hand, evaluation of investment technical and economical way comes out as an important problem. In this thesis study, a new interface which provides an opportunity to realise feasibility analyse of photovoltaic systems is performed. With the interface which was developed by MATLAB/GUI enables to execute technical and economical analysis for on grid or off grid PV systems. In addition, the amount of carbon emission can be monitored by the interface to present environmental effects and can be compared with oher energy sources' values. Developed interface within the thesis has been tested in different scenarios and compared with commercial products. The result of comparisons shows the correctness of the developed interface.