Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yerleşkesi'nin gelişimi ve içindeki tarihi yapılar
Development of campus of Cerrahpaşa Medicine Faculty and its historical structures
- Tez No: 495318
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışma kapsamında, İstanbul'da bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yerleşkesi'nin gelişimi mimari açıdan ele alınmıştır. Dört bölümden oluşan tezin ilk bölümünü amaç, kapsam ve yöntem oluşturmaktadır. İkinci bölümde yerleşke henüz kurulmadan önce bölgenin geçirdiği, Bizans ve Osmanlı Dönemleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde yerleşke sınırları içinde bulunan mevcut ya da yok olmuş tarihi yapılar görsel ve yazılı belgeler ve alan araştırmaları doğrultusunda ele alınmıştır. 1893 yılından itibaren genişleyen yerleşke sınırları etrafındaki mahalleleri de içine almıştır. Mahallelere ait konut dokusu yok olurken, cami, mescit, çeşmelerden bazıları sınırlar içinde kalarak varlığını sürdürmüştür. Sınırlar içinde kalan bu anıtsal yapılar tek tek tespit edilip çevresi ile ilişkileri bağlamında incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde yerleşkeye ait yapılar incelenmiştir. 1893 yılında gerçekleşen kolera salgını sonucunda, bölgede bulunan Takiyüddin Paşa Konağı'nın geçici hastaneye dönüştürülmesi yerleşke için bir başlangıç teşkil etmektedir. 20. Yüzyıl başında geçici hastanelerin daimi hastanelere dönüştürülmesiyle, Takiyüddin Paşa Konağı'nda kurulan geçici hastane, belediye hastanesi olarak hizmet vermeye başlar. Zaman içinde, hasta sayısının artması nedeniyle ortaya çıkan daha fazla alan ihtiyacı sonucunda eklenen yeni yapılarla yerleşke sınırları batı ve güney yönünde genişleyerek, günümüzdeki sınırlarına ulaşır. Bu süreçte inşa edilen yapılar, Takiyüddin Paşa Konağı'ndan başlanarak tek tek mimari açıdan ele alınmıştır. Yerleşkeye ve yapılara ait orijinal çizimlere ulaşılmış; eski ve yeni fotoğraflar, çizimler, haritalar günümüzdeki durumlarıyla karşılaştırılarak ele alınmıştır. Tezin sonuç bölümünde yerleşkenin gelişim sürecinde yıkılan, eklenen yapılar saptanarak yerleşkenin hastane tarihi ve mimarlık tarihi açısından önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of Campus of Cerrahpaşa Medicine Faculty, located in Istanbul, was examined from an architectural perpective. This study consist of four parts. In the first part of thesis consists purpose, scope and method of the study. In second part is for Byzantine and Ottoman periods of the area before the faculty of medicine. In the third chapter, existing or missing historical buildings within the boundaries of the campus are handled in the direction of visual and written documents and field researches. From 1893, it expanded into the surrounding neighborhoods of the borders of the campus. Some of the mosques and fountains remain within the boundaries while the housing texture of the neighborhoods disappear. These monumental structures within the boundaries have been determined one by one and tried to be examined in relation to the environment. In the fourth chapter, campus structures have been examined. As a result of the cholera outbreak in 1893, the conversion of the Takiyüddin Paşa Mansion in the area to a temporary hospital constitutes a beginning for the campus. At the beginning of the 20th century, temporary hospitals were transformed into permanent hospitals, and temporary hospitals established in Takiyüddin Paşa Mansion started serving as municipal hospitals. Over time, as more and more areas arise due to an increase in the number of patients, the boundaries of the campus with the added new structures expand west and south to reach their present boundaries. The constructions that were built in this process were started from the Takiyüddin Paşa Mansion and taken up in terms of individual architecture. The original drawings belonging to the settlement and the structure were reached; old and new photographs, drawings, maps were compared with the current situation. In the conclusion section of the thesis, it was tried to emphasize the importance of the hospital history and architectural history of the campus by determining the structures that were destroyed and added during the development process of the campus.