Ön kapsülotomi tekniklerinin arka kamara göz içi lenslerinin tilt ve desantralizasyonuna etkisi
- Tez No: 58823
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan ; ön kapsülotomi yöntemlerinin göz içi lens(GİL) malpozisyonlarından olan tilt ve desantralizasyona etkisi araştırıldı. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Göz Kliniğinde Mayıs' 95 - Mayıs '97 tarihleri arasında kataraktı olan 173 hastanın 196 gözü 2 gruba ayrıldı. I. grup (92 göz) kesintisiz lineer kapsüloreksis (KLK;CCC), II. grup (104 göz)“can opener”ya da zarf (envelope) tekniği ile kapsülotomi yapılmış hastalardan oluşturuldu. I. gruba katlanabilir akrilik göz içi lensleri uygulanırken, II. gruba monoblok C-loop PMMA göz içi lensi implantasyonu yapıldı. Hastaların postoperatif takibinde biomikroskobik muayene ve görme keskinliğinin ölçülmesinin yanısıra, göz içi lenslerinin tilt ve desantralizasyonu da ölçüldü. Gruplar arasındaki farkların anlamlılığı“student's t”ve Ki (Chi) kare testi ile değerlendirildi. Sonuçta görme kalitesini önemli derecede etkileyebilen göz içi lensi tilt ve desantralizasyonlarının önlenmesinde, kesintisiz lineer kapsüloreksisin (CCC) diğer ön kapsülotomi yöntemlerine göre üstün olduğu görülmektedir. Çalışmamızda tilt ve desantralizasyon dereceleri I. grupta anlamlı derecede düşük bulundu, (p < 0.01) -33-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of some commonly-used anterior capsulotomy techniques on IOL tilts and decentrations, which are two of the IOL malpositions, have been investigated. In the Eye Clinic of GATA Haydarpaşa Teaching Hospital, between May' 95 and May1 97, 196 eyes of 173 patients with cataracts have been placed into 2 groups. Into the first group (Group-I) were placed the patients operated using the continious curvilinear capsulorrhexis (GCC) technique, and into the second (Group-II) the patients operated using either the“can opener”, or“envelope techniques”. The first group was implanted with foldable acrylic IOLs, while the second group with monobloc C-loop PMMA lOLs. In the follow-up, in addition to slit-lamp and visual acuity examination, the tilt and decentrations of IOLs were quantified. The differences between the two groups were compared using“student's t”and“Chi square”tests. In our study, the amount of tilt and decentration of IOLs in the first group were found to be significantly lower than the second group, (p < 0.01) As a conclusion, in the prevention of the tilts and decentration of IOLs which may highly affect the visual quality, CCC technique is superior to such other capsulotory techniques as“can opener”and envelope. -34-