Hekimhan yöresinde yetişen ceviz (Juglans regia l.)tiplerinin seleksiyon yolu ile ıslahı
Selecti̇on of walnut (Juglans regia l.) genotypes of heki̇mhan
- Tez No: 495400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Malatya ili Hekimhan ilçesinde 2015-2016 yılları arasında yapılan seleksiyon çalışmasında popülasyon 138 ağaçtan meyve örneği alınmıştır. Yapılan tartılı derecelendirme sonucunda 9 tip ümitvar görülerek selekte edilmiştir. Seleksiyon çalışması sonucunda selekte edilen tiplerin meyve ağırlıkları 16,26 (44 HB 002) g ile 13,56 (44 HB 086) g, iç ağırlıkları 9,44 (44 HKB 002) g ile 7,07 (44 HKB 132) g, iç oranları %57,90 (44 HKB 002) ile %47,05 (44 HKB 146), kabuk kalınlıkları 2,24 (44 HKB 100) mm ile 1,55 (44 HKB 086) mm arasında değiştiği belirlenmiştir. Seçilen tiplerde tiplerin iç rengi 3'ünde açık, 4'ünde sarı, 2 tane esmer olarak belirlenirken hasat tarihlerinin 20 Eylül 5 Kasım, çiçeklenme tarihleri 1 Mayıs 12 Mayıs, çiçeklenme tiplerinin hepsinde protandry olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the selection study conducted between 2015-2016 in the province of Hekimhan, Malatya province, 138 fruit trees were taken from the population. As a result of the weighing grading, 9 types were selected and selected. As a result of the selection study, fruit weights of 16.26 (44 HB 002) g and 13.56 (44 HB 086) g, internal weights 9.44 (44 HKB 002) g and 7.07 (44 HKB 132) g and internal rates of 57.90 ) And 47.05% (44 HKB 146), and shell thicknesses between 2.24 (44 HKB 100) mm and 1.55 (44 HKB 086) mm. The harvest dates were observed as prototypes on 20 September 5 November and the flowering dates on May 1, May 12, all of the flowering types, when the colors of the selected types were 3 open, 3 yellow and 2 brown.