Hafif çelik yapılarda vidalı kiriş-kolon birleşim (berkitmeli) davranışının deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determmination of (stiffened) screwed beam to column connection behavior in cold formed steel structures
  1. Tez No: 495415
  2. Yazar: CASİM YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda yapısal çelik alanındaki gelişmelerden biri, soğuk şekillendirilmiş çelik profillerin çerçeve sistemlerde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıdır. Normal çelik yapılarda bulonlu veya kaynaklı birleşim türleri kullanılırken, soğuk şekillendirilmiş birleşimlerde vida, bulon, perçin, kaynak, rozette birleşim ve raf birleşim gibi birçok birleşim tipi kullanılmaktadır. Bunlardan vidalı birleşimler üzerinde sadece kesme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Hafif çelik yapılarda kiriş-kolon birleşimlerde ise daha çok bulonlu birleşim kullanılmaktadır. Literatür araştırmaları incelendiğinde hadde profilleri ile kıyasla oldukça hafif olan soğuk şekillendirilmiş çelik yapılar daha önce malzemeden deforme olduklarından, vidalı kiriş-kolon birleşimlerinin bulonlu kiriş-kolon birleşimlerinden daha ekonomik sonuçlar vereceği öngörülmüştür. Hafif çelik kiriş-kolon birleşimlerde,akıllı vida kullanımının birleşim davranışına etkisini gözlemlemek için birleşimler deneysel olarak incelenmiştir. Hafif çelik yapılarda birleşimin yapısal davranışını belirlemek için kiriş gövdesinde berkitme kullanılarak;kirişin ve bayrak levhasının farklı kalınlıkları için birleşimin tam ölçekli konsol testleri gerçekleştirilmiştir. Birleşimlerin davranışı moment-dönme eğrisi ile temsil edildiğinden, bu çalışmada moment-dönme eğrilerinin ve moment-dönme karakteristik özelliklerinin değerlendirilmesine odaklanılmıştır. Aynı zamanda, birleşimlerin göçme modları da belirlenmiştir. Deney sonuçları berkitme kullanımının göçmeyi geciktirdiğini, rijitlik ve maksimum momenti artırdığını göstermiştir. Ayrıca kiriş kalınlığı ve bayrak levhasının kalınlığının artması rijitlik ve göçme davranışını değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the developments in the field of structural steel in recent years is the introduction of cold-formed steel profiles in frame systems extensively.While nuts or welded joints are used in normal steel structures, many types of joints are used in cold formed steel structures such as screws, bolts, rivets, welds, rosette joints and rack joints. Among these, only shear tests were conducted on screw joints. In light steel constructions, bulbous joints are used more in beam-column joints.When the literature is examined, it is predicted that screwed beam-column joints will yield more economical results than bolted beam-column joints because the material deforms first in cold-formed steel structures, which are quite light compared to rolling profiles.In light steel beam-column joints, the combinations were experimentally investigated to observe the influence of the use of smart screws on the joint behavior. Full-scale console tests of the combination have been carried out for different thicknesses of beam and through platein order to determine the structural behavior of the combination of light steel structures by using stiffening in the web of beam. Since the behavior of the couplings is represented by the moment-rotation curve, this study focused on the evaluation of the moment-rotation curves and the moment-rotation characteristics. Failure modes of the connections were also specified. The results of the experiment show that using stiffeners retards the failure and increases the stiffness and ultimate moments. Besides, the increase in the beam thickness and the through platethickness changed the stiffness and failure behavior.