Hafif çelik çerçevelerde vidalı kiriş-kolon birleşimlerinin deneysel davranışı
Experimental behavior of screwed beam-to-column connections in cold-formed steel frames
- Tez No: 606976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, soğuk haddelenmiş çelik yapılarda akıllı vida ile birleştirilen kolon-kiriş birleşimlerin davranışı incelenmiştir. Mevcut literatürde geleneksel olarak kullanılan bulonlu birleşimler hakkında yeterli çalışmaların olmasına rağmen vidalı birleşimlerin sınırlı sayıda çalışmaları olduğu gözlemlenmiştir. Birleşimlerin yapısal davranışını belirlemek için 4 farklı kalınlığa sahip soğuk haddelenmiş çift C profil kiriş profili ve 3 farklı kalınlıkta guse levhası farklı konfigürasyonlar kullanarak toplamda 12 adet deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışmada birleşimlerin gerçek davranışını elde edebilmek için tam ölçekli numuneler kullanılmıştır. Birleşimin davranışı moment-dönme eğrileri kullanılarak rijitlik, enerji yutma kapasitesi, sünekliği gibi karakteristik değerleri incelenmiş ve meydana gelen göçme modları yorumlanmıştır. Deney sonuçları kiriş profil kalınlığının ve guse levhası kalınlığının artması moment dayanımını, dönme rijitliğini ve dönme kapasitesine etki ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of column-beam joints joined by smart screws in cold rolled steel structures were investigated. Although there are sufficient studies on traditionally used bolted joints in the current literature, it has been observed that there are limited studies on screw joints. In order to determine the structural behavior of the joints, a total of 12 experiments carried using 4 different thickness cold rolled double C section beam profiles and 3 different thickness gusset plates with different configurations. In those experiments, full scale samples were used to obtain the actual behavior of the joints. The behavior of the combination is analyzed by using moment-rotation curves and characteristic values such as stiffness, energy absorption capacity and ductility are examined and the resulting failure modes are interpreted. Experimental results showed that increase in beam profile thickness and gusset plate thickness had an effect on moment strength, rotational stiffness and rotational capacity.