Hafif çelik yapılarda yüksek sıcaklık geçmişi olan birleşim elemanlarının vidalı kolon-kiriş birleşimlerde tersinir yükler etkisindeki davranışının deneysel ve sayısal incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the behavior of connection elements with high-temperature history in light steel structures under reversible loads in screwed column-beam connections
  1. Tez No: 844219
  2. Yazar: OKTAY ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHYAR MAALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte ağır çelik olarak nitelendirilen sıcak haddelenmiş çeliğinin ağır maliyetleri ile birlikte imalat zorluklarının da olmasından dolayı soğukta şekil verilmiş çelik günümüzde daha kullanışlı hale gelmiştir. Soğuk şekillendirilmiş çelikler aynı zaman da hafif çelik olarak da isimlendirilmektedir. Hafif çeliklerin sismik performanslarında iyi olduğu gözlemlendikten sonra daha da kullanışlı hale gelmiştir. Hafif çelikler, ağır çeliğe nazaran birleşimleri konusunda daha rahat ve kolay bir çelik türüdür. Literatürde birleşim olarak genellikle bulonlu ve vidalı birleşimler daha çok irdelenmiştir. Aynı zamanda bu birleşimlerin statik yükler altında nasıl davrandığı incelenmiştir. Döngüsel yükler altında fazla literatürde yer verilmediğinden deneyde döngüsel yük altındaki davranışı incelenmektedir. Deneyde yangından sonra oluşabilecek hasarlardan dolayı hafif çelik vidalı birleşimin döngüsel yük altındaki davranışı incelenmiştir. Daha önceden yapılmış olan kiriş-kolon vidalı birleşimlerinin literatürde de paylaşıldığı gibi ABAQUS sonlu eleman analiz programı yardımıyla modellenip deney sonuçlarının doğruluğunu kontrol edebilmek için birbirleri ile kıyaslanmıştır. Bu çalışmada yangından sonra meydana gelen hasarların ABAQUS sonlu eleman programı yardımıyla modellenip gerçek deneyle arasındaki farklar incelenmiştir. Bu kıyaslama sonucu deney sonuçları ile ABAQUS verilerinin birbirleriyle çok yakın sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to high costs and manufacturing challenges associated with hot-rolled steel, cold-formed steel, also known as light steel, has become more practical with technological advancements. Light steel structures offer increased usability, particularly noted for their positive seismic performance. Compared to heavy steel, light steels are more convenient and easily assembled. While bolted and screwed connections are commonly explored in the literature, this study focuses on the behavior of light steel screwed connections under cyclic loads, with a consideration for potential post-fire damage. Using the ABAQUS finite element analysis program, beam-column screw connections were modeled and compared with experimental data, revealing close correspondence. The study concludes that light steel screwed connections may experience a loss of strength after a fire.