Soğukta şekillendirilmiş çelik klips açılı kaynaklı ve akıllı vidalı birleşimlerin kesme etkisinin incelenmesi
Investigation of the cutting effect of cold formet steel clip angle welded and smart screw joints
- Tez No: 814289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHYAR MAALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda geleneksel betonarme yapı sistemlerinde meydana gelen maliyet artışları, tasarımın uygulama esnasında istenilen düzeylerde gerçekleştirilememesi, yapım sürelerinin uzun olması, mevsim şartlarından olumsuz etkilenmesi gibi durumlardan dolayı hafif çelik yapılar yaygınlaşmıştır. Hafif çelik yapı sistemleri soğukta şekillendirilmiş (CFS) kolon, kiriş, çatı ve diğer kısımların bir arada olduğu sistemlerdir. Bu sistemlerde (özellikle konut projelerinde) kolon-kiriş birleşim türlerinin sayısı ve çeşitliliği artmaktadır. Bu çalışmada CFS kolon-kiriş birleşimlerinde klips açılarının en/boy oranı ve kalınlık parametreleri dikkate alınarak 36 adet deney numunesi oluşturulmuştur. Bu numuneler kolon tarafı kaynak, kiriş tarafı akıllı vida birleşim yapılarak kolon-kiriş birleşiminde kesme etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak klips açılı plaka kalınlığı artıkça yük taşıma kapasitesinin arttığı ve klips açısının en/boy oranı (W/D) arttıkça klips açılarında yırtılma hataları meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the cost increases in traditional reinforced concrete building systems have caused the design to be desired during the application. At levels failure to make their time is long be the season from the terms Negative like being affected from situations due to mild steel buildings has become widespread. Light steel structure systems in the cold shaped (CFS) colon, beam, roof and other the parts together are systems. This in systems (especially residential in projects) column-beam combination types number and diversity increasing. This CFS in the study column-beam in combinations clip angles aspect ratio and thickness parameters taking into account 36 experiments sample was created. These samples column side welding beam side self-tapping screw by combining column-beam in combination cutting effect examined. In conclusion as the clip angle plate thickness increases load carrying its capacity increasing and aspect ratio (W/D) increases at clip angles tearing errors has been.