Katıhal yöntemi ile hazırlanan bizmut magnezyum niobat piroklorların karakterizasyonu ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Characteri̇zation and dielectric properties of bismuth magnesium niobate prochlorines obtained by solid state reaction
- Tez No: 495439
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İZCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, katı hal yöntemi ile elde edilen Bi1.5MgdNb2,5-dO8.5-1.5d (d = 0,7, 0,9, 1, 1,2, 1,4, 1,6) formülüne uygun olarak hazırlanmış ve 1050 °C ve 1100 °C sıcaklıkta sinterlenmiş bizmut magnezyum niobat piroklorların yapısı, dielektrik sabiti ve dielektrik kayıpları incelenmiştir. Elde edilen numunelerin yapısı XRD, SEM, EDX, Raman spektroskopisi karakterizasyon yöntemleri ile analiz edilmiş ve numunelerdeki magnezyum miktarı ve sinterleme sıcaklığı arttkça numunelerin yapısının nasıl değiştiği araştırılmıştır. Aynı magnezyum miktarına sahip numulerin, farklı sinterleme sıcaklığında dielektrik sabitinin ve dielektrik kayıplarının nasıl değiştiği ve aynı sıcaklıkta sinterlenmiş farklı magnezyum miktarına sahip numunelerin dielektrik sabiti ve dielektrik kayıplarının nasıl değiştiği ve bu değişimlerin sebepleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, structure, the dielectic constant and dielectric loss of bismuth magnesium niobate prochlores that were prepared with solid state method, according to Bi1.5MgdNb2,5-dO8.5-1.5d (d = 0,7, 0,9, 1, 1,2, 1,4, 1,6) formula and sintered at 1050 °C and 1100 °C. The structures of the obtained samples were analyzed by XRD, SEM, EDX, Raman spectroscopy characterization methods and the amount of magnesium and sintering temperature in the samples were investigated how the structure of the samples changed. Firstly, it was investigated how the dielectric constant and dielectric loss of samples with the same amount of magnesium change. Secondly, the dielectric constant and dielectric losses of samples with different amounts of magnesium sintered at the same temperature were investigated, and the results were discussed.