Grafen yapılarda SdH Yöntemi ile güç kaybı mekanizmalarının incelenmesı
Investigation of power loss mechanisms by using the SdH Method of graphene structures
- Tez No: 495457
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TIRAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu doktora tez çalışmasında SiO2/Si ve SiC alttaşlar üzerine büyütülmüş tek katman grafen örneklerin galvonomagnetik ölçümleri yapıldı. Düşük magnetik alan değerlerinde yapılan klasik Hall olayı ölçümleri sabit magnetik alan altında ve 1,8 - 275 K aralığında sıcaklığın fonksiyonu olarak yapıldı. Mangetorezistans ölçümleri İki farklı kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda sabit elektrik altında farklı sıcaklarda magnetik alana bağlı direnç ölçümlerini kapsamaktadır. İkinci kısımda ise sabit en düşük örgü sıcaklığında farklı elektrik alan değerlerinde magnetik alana bağlı direnç ölçümleri yapıldı. Shubnikov-de Haas (SdH) osilasyonlarını elde etmek için ölçülen magnetorezistans Rxx(B) verilerinin magnetik alana göre ikinci dereceden türevi alındı. Sıcaklığa bağlı SdH osilasyonlarının; bağıl genliğinin değişmesiyle taşıyıcıların düzlem içi etkin kütlesi (m*), magnetik alan ile değişmesinde kuantum ömrü (τq) ve SdH osilasyonlarının periyotlarını kullanılarak İki boyutlu (2D) taşıyıcı yoğunluğu (N2D) ve Fermi enerjisi (EF–E1) belirlendi. SdH osilasyonlarının sıcaklığa ve elektrik alana bağlı bağıl genliği karşılaştırılarak elektrik alana karşı elektron sıcaklığı ve Güç kaybı elde edildi. Deneysel Güç kaybı mekanizmalarını için kuramsal analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this doctorate thesis, galvonomagnetic measurements of single layer graphene samples grown on SiO2/Si and SiC substrates were done. Classical Hall effect measurements which was done in low magnetic field values was done under stable magnetic circumstance and with the range of 1.8 to 275K as a function of temperature. Mangetotransport measurements have two different parts. In first part, it contains the resistance measurements, which are linked to magnetic field in different temperatures under stable electricity circumstance. In the second part, the magnetoresistance measurements, which were, linked to magnetic field in different electric field values under the lowest lattice temperatures. Magnetotransport data Rxx(B) which is to get Shubnikov-de Haas (SdH) oscillations was calculated by taking the second derivative of a function dependent with regard to the magnetic field. SdH Oscillations which are dependent on the temperature with changing relative amplitude in-plane effective mass (m*), quantum lifetime (τq) in changing magnetic field and with using periods of SdH oscillations two dimension (2D) carrier density (N2D) and Fermi energy (EF-E1) were determined. With comparing with relative amplitude of SdH oscillations which are linked to the temperature and the electricity field, electron temperature which is contrast to the electricity field and power loss were obtained. For experimental power loss mechanism, theoretical analyses were done.