Klinoptilolit ve şabazitin doğal ve modifiye formlarının yapısal ve termal özelliklerinin ve amonyak adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of structural and thermal properties and ammonia adsorption of natural and modified forms of chabazite and clinoptilolite
  1. Tez No: 495458
  2. Yazar: AYTAÇ GÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERDOĞAN ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, klinoptilolit ve şabazit numuneleri sırasıyla Gördes ve Bala yörelerinden temin edilmiştir. 1,0 M'lık NaNO3, KNO3, Mg(NO3)2, Ca(NO3)2 ve AgNO3 tuz çözeltileriyle ve 0,1 M ve 1,0 M HCI asit çözeltileriyle hazırlanan modifiye formlarının karakterizasyonu XRD, XRF, N2 adsorpsiyonu ve FT-IR spektroskopisiyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tüm modifiye numunelerin termal özellikleri TG ve DTA yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. 25 °C'deki gerçekleştirilen amonyak adsorpsiyonu deneyleri sonucunda, şabazit numunelerine ait doğal ve modifiye formların, klinoptilolit numunelerine göre daha fazla amonyak adsorpladığı belirlenmiştir. Şabazit ve klinoptilolit numunelerinin NH3 adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla DSAB>01HSAB> MgSAB>CaSAB>NaSAB>KSAB>AgSAB>1HSAB ve MgKLI>CaKLI>NaKLI>01HKLI>DKLI>AgKLI>1HKLI>KKLI olarak belirlenmiştir. İncelenen tüm numuneler arasında, DSAB numunesine ait en yüksek amonyak adsorpsiyon kapasitesi 8,931 mmol/g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, clinoptilolite and chabazite sample obtained from Gördes and Bala regions respectively. Modified forms prepared using 1.0 M salt solutions of NaNO3, KNO3, Mg(NO3)2, Ca(NO3)2, AgNO3 and 0.1 and 1.0 M HCl acid solutions were characterized by XRD, XRF, N2 adsorption and FT-IR spektroscopy. Furthermore, thermal properties of all modified samples were determined by TG and DTA methods. As a result of the ammonia adsorption experiments carried out at 25 °C, the natural and modified forms of chabazite samples were found to adsorb more ammonia than those of clinoptilolites. NH3 adsorption capacities of chabazite and clinoptilolite samples were determined in the order of DSAB> 01HSAB> MgSAB>CaSAB>NaSAB>KSAB> AgSAB>1HSAB and MgKLI>CaKLI >NaKLI>01HKLI>DKLI> AgKLI>1HKLI> KKLI, respectively. Among all the samples examined, the highest ammonia adsorption capacity of the DSAB sample was found to be 8,931 mmol/g.