Katı atıkların enerji ekonomisi çerçevesinde incelenmesi: edirne örneği
Examination of solid wastes pursuant to energy economics: care of edirne
  1. Tez No: 495460
  2. Yazar: NEDRET NOYAN ÖZYAKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Çevre Mühendisliği, Economics, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya nüfusu arttıkça çevre problemlerinin artması da kaçınılmazdır. Özellikle gelişen teknolojiye bağlı olarak hızla büyüyen sanayi, toplumların tüketime olan bağlılığını daha da arttırmaktadır. Üretilen her bir ürün için birer hammadde, oluşan ürün neticesinde de ara ürünler oluşmaktadır. Bunun haricinde oluşan ürünler kullanım ömrünü tamamladıktan sonra halk arasında çöp olarak tabir edilen atık konumuna gelmektedir, tıpkı üretimde oluşan ara ürünler gibi. Her bir atık aslında çok da farkına varılmadığı üzere tekrar kullanım olasılığı yüksek birer kaynaktır ve çöpe giden bu atıklar ekonomiye büyük zarar vermektedir. Bir başka deyişle, ambalaj atıkları, metaller, atık ısı gibi geri dönüşümü, kazanımı veya yeniden kullanımı mümkün tüm atıklar defalarca, daha az enerji kullanılıp daha düşük maliyet ve çevre kirliliği ile tekrar kullanılabilirler. Yapılan bu çalışmada Avrupa ve Türkiye'deki katı atıkların yönetim şekilleri, Avrupa ve Türkiye'deki katı atıkların enerji ekonomisi açısından durumu ve karşılaştırması analiz edilmiş, Edirne ili örnek gösterilerek de ülkemizdeki katı atıkların sanayi üretimi düşük bir bölgedeki mevcut durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the environmental problems is inevitable during the increase in world population. Especially with the help of the highy developed technology, rapidly grown industrialization has led the society to consume more and more. For each product a specific resource or raw material is used and during that process, by-products are also formed. Apart from that, when each product completes its lifetime, they turn into waste as well as by-products in where society sees them as garbage mostly. Each waste is a resource that have a high potential to be reused or recycled even it may not known well. With each waste that goes to trash, a loss will always happen in terms of economics. In this research, waste management in Turkey and Europe, situation about the solid waste pursuant to energy economics in Turkey and Europe and comparison of the situation between them is analysed. Furhermore, the situation of solid waste in Turkey is examined with the example of Edirne where industrialization is not developed well.