Ulusal planlama hiyerarşisinde doğal peyzaj karakterinin coğrafi bilgi sistemleri ile değerlendirilmesine yönelik bir yöntem önerisi:Kayseri çevre düzeni planı örneği
A method suggestion for the evaluation of natural landscape characteristics through geographic information systems in national planning hierarchy: Kayseri̇ environment plan example
  1. Tez No: 495459
  2. Yazar: BAHADIR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM TER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanoğlu tarımsal hayatın hüküm sürdüğü dönemlerden gelen kültürel birikimleri ve ihtiyaçları doğrultusunda plansız ancak doğa ile uyumlu kırsal yerleşmelerde yaşamını sürdürmüştür. Can ve mal güvenliğinin yanı sıra bir arada bulunma taleplerinin artması ve sanayileşmenin hızlı bir şekilde gelişmesi ile mevcut yerleşim alanları büyümüş ve yeni yerleşim alanlarının kurulması ihtiyacını doğurmuştur. Bu sürecin dönemsel olaylarla hız kazanması birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Kaynakların sınırlılıkları, artan nüfusun ihtiyaçları ve değişen kültürel yapıyı temel alan toplumsal davranış biçimleri birtakım kuralların ve hukuki düzenlemelerin gelişimini zorunlu hale getirmiştir. Mekâna ilişkin kararların alınmasında rehber niteliği taşıyan bu düzenlemelerin hazırlanması süreçlerinde alana ait doğal karakterlerin göz ardı edilmesi ve planlara etkin bir şekilde dahil edilmemesi kaynakların planlı ve hızlı bir şekilde yok edilmesini ve alana özgü değerlerin yitirilmesi sonuçlarını ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında teknolojik gelişimeler bir yandan yeni tahribat ortamları oluştururken bir yandan da mekâna ilişkin ileri düzey analizlerin yapılmasına imkan tanımıştır. Bu çalışma kapsamında ülkemizdeki mekânsal planlama mevzuatı kapsamında en üst kademede yer alan Çevre Düzeni Planı süreçlerinde, Coğrafi Bilgi Sistemleri destekli hazırlanan analitik etütlerin, doğal değerlerin korunmasına yönelik olarak ne ölçüde etkili olduğunun tespiti ve peyzaj karakteri değerlendirmelerinin plan kararlarına etkisinin belirlenmesine yönelik bir yöntem önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity has continued his life in rural settlements that are unplanned but harmonious with nature in line with his cultural accumulations and needs from the periods of agricultural life. With the increase in demand for living together with the safety of life and property as well as the rapid growth of the industrialization, the existing settlement areas have grown and the need for the establishment of new settlement areas has arisen. The acceleration of this process with periodic events has also brought with it a number of problems. Social forms of behavior based on resource limitations, growing population needs, and changing cultural structure have made the development of a set of rules and legal regulations compulsory. The fact that the natural characters of the area are ignored and not included in the plans effectively in the process of preparation of these regulations, which are the guiding principles in taking decisions about the space, reveals the consequences of the destruction of specific values which are planned and quickly destroyed. On the one hand, technological developments, on the one hand, create new destructive environments while allowing for advanced analysis of the space. Within the context of this study, in the process of the Environmental Plan, which is located at the top level within the scope of spatial planning legislation in our country, the efficiency of natural landscape characters under the support of Geographical Information Systems and the extent to which they are examined and the plan decisions are produced is evaluated.